nedeľa - 14. júla, 2024
, Martin: Folkloristi z Prečína pochovali basu v Múzeu slovenskej dediny
Ilustračné foto: archív/Múzeum slovenskej dediny

Martin: Folkloristi z Prečína pochovali basu v Múzeu slovenskej dediny

Fašiangovú atmosféru predstavilo v nedeľu 24. februára 2019 prvé tohtoročné podujatie v Múzeu slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine pod názvom Už sa fašiang kráti.

Podľa kultúrno-propagačnej manažérky Múzea slovenskej dediny SNM v Martine Jaroslavy Ďurdíkovej mohli návštevníci vidieť aj tradičný pochod masiek. „Snažíme sa ukazovať ľuďom masky, ktoré voľakedy chodievali po dedinách a mali svoj význam. Trošku iný význam ako dnes, keď sú fašiangy viac-menej spoločenskou záležitosťou. Fašiangy sú v predjarí a ľudia sa počas nich pripravovali na budúce vegetačné obdobie. Úkonmi, ktoré masky robili alebo správaním privolali plodnosť či dobrú úrodu. Vyložene tradičné boli masky sitárika alebo slamenára. Na severnom Slovensku sa v každom sprievode vyskytoval turoň. Bola to akoby hlava býka – tura a symbolizovala plodnosť a moc,“ povedala Ďurdíková.

Folklórna skupina Limbora z Prečína ukázala úryvok z tradičnej obchôdzky po obci Chojenie po kláce, ktoré býva vždy posledný fašiangový pondelok. „Mohli ste vidieť návštevu jednej domácnosti, kde bol gazda, gazdiná a maškary, ktoré sú u nás tradičné už niekoľko desaťročí a ich výzor sa nezmenil. Chojenie po kláce preto, lebo mládenci, ktorí sa počas fašiangov neoženili, za sebou ťahali klát. To bol pre nich trest. Na záver ste videli pochovávanie basy. Začína sa pôst a keďže basa je symbolom muziky, tak sme ju pochovali,“ uviedol Radoslav Orávik z Folklórnej skupiny Limbora.

Na podujatí nechýbali ukážky ľudovoumeleckej výroby, spojené s predajom. Každého 50. návštevníka potešila voľná vstupenka na rok 2019, ktorá platí do všetkých expozícií SNM v Martine.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …