štvrtok - 18. júla, 2024
, Martin: SKD oslávi 75. výročie premiérou hry Pavla Kyrmezera

Martin: SKD oslávi 75. výročie premiérou hry Pavla Kyrmezera

Slovenské komorné divadlo (SKD) v Martine uvedie v piatok (25. 1.) premiéru hry Pavla Kyrmezera Komedia česká o bohatci a Lazarovi v réžii Lukáša Brutovského, ktorá je venovaná 75. výročiu založenia martinského divadla.

Martinské divadlo sa podľa Brutovského rozhodlo zaradiť v rámci československej sezóny veľmi starý text – renesančnú moralitu z roku 1565. „Je to veľmi jednoduchý príbeh – podobenstvo z evanjelia sv. Lukáša, ktoré má v Biblii desať riadkov. Tomu zodpovedá aj dejová náplň príbehu. Ide o to, ako sa boháč zle, nemorálne správa k Lazarovi, ktorý ho prosí aspoň o omrvinky z jeho stola. Nakoniec obaja umierajú. Jeden je podľa zásluh odmenený pobytom v nebi a druhý je potrestaný pobytom v pekle,“ povedal Brutovský.

Podľa režiséra Komédie je to pokus o konfrontáciu súčasnosti s týmto biblickým podobenstvom. Postavu boháča stvárňuje Tomáš Mischura. „Boháč je v tejto inscenácii aj v predlohe človek, ktorý má toho veľa. A je presvedčený, že keď má toho veľa, je nadriadený všetkému. Myslím si, že je to dosť aktuálna téma aj na Slovensku. A teda, že si môžem dovoliť všetko, aj obalamutiť smrť. A ono to vyzerá, že sa mu to podarí,“ podotkol Mischura.

Text zo 16. storočia je podľa Brutovského pre tvorcov aj divadelným experimentom. „Či sa dá z tohto starého, až muzeálneho jazyka urobiť súčasný spôsob komunikácie. Ja sa nazdávam, že ten jazyk v sebe obsahuje popri svojej naivite aj istú zvláštnu muzikalitu. Dokáže niesť rytmus a byť zdrojom hereckej hravosti. Takže, hoci to nie je poézia prvého stupňa, pretože to ani nebolo zámerom Pavla Kyrmezera, dokáže ten jazyk byť východiskom k istej hereckej obratnosti,“ doplnil.

Druhá premiéra SKD v divadelnej sezóne 2018/2019 je venovaná 75. výročiu martinského divadla, ktoré vzniklo roku 1944 ako druhé profesionálne divadlo na Slovensku.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Vertikal Martinky, Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

V nedeľu 7. júla 2024 čaká nadšencov behu do vrchu skutočná výzva – beh výsekom zo …