sobota - 15. júna, 2024
, Martinčania môžu nabíjať elektromobily jeden rok bezplatne

Martinčania môžu nabíjať elektromobily jeden rok bezplatne

Primátor mesta Martin v pondelok 8. októbra 2018 oficiálne otvoril v meste prvú nabíjaciu stanicu pre elektromobily. Vďaka pilotnému projektu spolupráce samosprávy a energetickej spoločnosti Stredoslovenská energetika budú môcť Martinčania nabíjanie využívať rok bezplatne.

Záujem o udržateľné formy dopravy a elektromobilitu na Slovensku nepopierateľne rastie. Mesto Martin aj naďalej sleduje aktuálne trendy, a preto sa v spolupráci so Stredoslovenskou energetikou rozhodlo vybudovať nabíjaciu stanicu pre elektromobily, ktorá umožní Martinčanom a návštevníkom mesta nabíjať svoje elektromobily prvý rok zdarma. „Elektromobilita je jednou z kľúčových foriem rozvoja dopravy v budúcnosti. Aj príklady zo zahraničia ukazujú, že elektromobily vďaka nulovej produkcii lokálnych emisii a zníženiu ekologickej záťaže do miest rozhodne patria. Som  rád, že sa nám ako prvej samospráve na Slovensku podarilo nadviazať spoluprácu so Stredoslovenskou energetikou a poskytnúť tak Martinčanom možnosť nabíjať elektromobily takmer v centre mesta úplne zdarma,“ zhodnotil primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar.

Prvá z dvoch nabíjacích staníc je umiestnená pri Mestskom úrade v Martine. Nabíjanie bude v dispozícii pre záujemcov nepretržite.

„Elektromobilita hýbe svetom čoraz viac a rovnako výraznejšie sa o nej hovorí aj na Slovensku. Výstavbou ďalších nabíjacích staníc ako je táto v Martine sa máme v pláne aktívne podieľať na rozvoji sietí nabíjacích staníc a tak zahusťovať ich sieť na našom území. Aj táto forma spolupráce s mestami je pre nás veľmi dôležitá,“ uviedol na otvorení nabíjacej stanice generálny riaditeľ Stredoslovenskej energetiky Zdeněk Schraml.

Samotná stanica nabíjaním 22kW na striedavý prúd. Rýchlosť nabíjania je až do 100 km/hodina a stanica súčasne nabíja dve autá. Identifikácia je riešená cez RFID čipovú kartu a komunikácia s nabíjačkou prebieha prostredníctvom 3G SIM karty. Nabíjacia stanica pri Mestskom úrade v Martine je prvou v poradí, pričom v nasledujúcich týždňoch pribudne ďalšia v blízkosti pešej zóny.

Zdroj: mesto Martin

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Ivan Bella, Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Objaviteľ siedmych nových dinosaurov Martin Kundrát a prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella budú 25. mája …