utorok - 3. októbra, 2023
, Martinčania obstáli v silnej konkurencii na výbornú

Martinčania obstáli v silnej konkurencii na výbornú

Kampaň Do práce na bicykli 2016, ktorá počas mája prebiehala v martinských uliciach, už pozná konečné výsledky. Zamestnanci miestnych firiem a organizácií najazdili na dvoch kolesách úctyhodných 76 754,020 kilometrov, čím mestu aj planéte ušetrili 19 424,377 kilogramov nevyprodukovaného CO2. V rámci Slovenska sa tak v súťaži zaradili opäť na najvyššie priečky.

Do práce na bicykli jazdilo v Martine 464 súťažiacich v 134 tímoch. Cieľom celej akcie bolo  upozorniť vedenie mesta na potrebu rozvoja cyklistickej infraštruktúry v meste a zamestnávateľov na potrebu vytvárania vhodných podmienok pre cyklistov na pracoviskách. Zároveň to bola výzva pre všetkých cyklistov ukázať, že cesta do práce na dvoch kolesách môže byť ideálny spôsob. Je prospešná zdraviu, životnému prostrediu i peňaženke. A bonusom je dobrý pocit a úsmev na tvári. Svoje o tom vie aj viceprimátor mesta Martin Imrich Žigo, ktorý sa kampane aktívne zúčastnil: „Musím povedať, že Do práce na bicykli je unikátny projekt, ktorý každoročne motivuje nielen Martinčanov využívať bicykel a zlepšovať životné prostredie. Tento rok som si mesiac na bicykli premiérovo vyskúšal aj ja a musím priznať, že neľutujem.“ Viceprimátor na konci apríla odovzdal kľúče od auta koordinátorom celej kampane, aby dokázal svoje odhodlanie. „Samozrejme, boli dni, kedy dostali nevyhnutné pracovné povinnosti prednosť a doma som vytiahol náhradné kľúče od auta. Snažil som sa ich však nezneužívať,“ dodal viceprimátor Imrich Žigo.

Najlepšie tímy aj jednotlivci budú ocenení na slávnostnom vyhodnotení kampane počas 18. ročníka podujatia pre cyklistov Martinský bicyklový deň dňa 19.6.2016 v areáli SIMu za účasti viceprimátora mesta Martin Mgr. Imricha Žiga. Najviac kilometrov najazdil v mesiaci máj tím Medické včely pätnásť (2833,00 km), najlepším jednotlivcom bol  Miroslav Egri (1826,00 km). Najlepším tímom v počte jázd absolvovaných na bicykli bol obhajca prvenstva z minulého roku, tím AdvenTuráci (204 jázd), najlepším jednotlivcom  Viera Mrázová z tímu Žaby zo ZŠ Ul. Jahodnícka (56 jázd). Spomedzi zamestnávateľov bola už druhý rok najaktívnejšia Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine, ktorej zamestnanci zostavili oproti minuloročným 9 až 25 tímov MEDICKÝCH VČIEL. Ceny sa rozdajú v celkovo 5 kategóriách, pričom hlavným lákadlom je možnosť vyhrať bicykel. Ten môžu získať žrebovaním súťažiaci, ktorí absolvovali počas mesiaca máj minimálne 2/3 jázd do práce a z práce na bicykli, čo predstavuje 27 jázd.

V rámci Slovenska sa do kampane zapojilo 60 miest, 1731 tímov a 5637 súťažiacich. V silnej konkurencii sa Martinu podarilo umiestniť vo väčšine hodnotených kategórií na popredných miestach. V celkovom počte najazdených kilometrov, ušetrených CO2, v počte tímov a súťažiacich, ho predbehla len Bratislava (221 108,90 km), v kategórii najazdených kilometrov prepočítaných na počet obyvateľov iba mestá Svit a Čaňa. V rámci Slovenska absolvovali zamestnanci 132 595 ciest do práce a z práce na bicykli a najazdili spolu 782 620,80 km kilometrov, čím dokázali oproti minulému roku prejdenú vzdialenosť viac než zdvojnásobiť. Vďaka tomu sa do ovzdušia nevyprodukovalo 204 201,90 kilogramov CO2 a iných škodlivín v porovnaní s cestou autom, čím súťažiaci prispeli k zlepšeniu ovzdušia v našich mestách.

Autor: Zuzana Kalmanová/hovorkyňa mesta Martin
Foto: pixabay.com

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Parkovanie, Pozor! Zmena parkovania v Martine

Pozor! Zmena parkovania v Martine

Od októbra vstupuje do platnosti zákon, ktorý zakazuje státie motorových vozidiel na chodníkoch. Mestská polícia …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *