utorok - 27. februára, 2024
, Martinskí študenti vyhrali najväčšiu robotickú súťaž na Žilinskej univerzite

Martinskí študenti vyhrali najväčšiu robotickú súťaž na Žilinskej univerzite

V piatok 9. decembra sa na Fakulte riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline uskutočnila najväčšia robotická súťaž FIRST LEGO® League pre žiakov základných a stredných škôl vo veku od 10 do 16 rokov. Zúčastnilo sa jej 11 tímov zložených z približne 108 žiakov zo Žiliny, Liptovského Mikuláša, Martina, Dubnice nad Váhom, Liptovského Hrádku, Púchova a Myjavy. Víťazmi sa stali martinskí študenti z Gymnázia Villiama Paulinyho Tótha.

Každý rok sú na súťaži zadané nové úlohy a mladí žiaci sa vo svojich triedach a kluboch pripravujú v tímoch. Postavia a naprogramujú roboty zo stavebníc LEGO a trénujú na súťaž. Tohtoročná téma bola “ANIMAL ALLIES” – Zvieratá a ľudia, na ktorú nadväzuje zadanie výskumného projektu: „Nájdite spôsob, ako sa kontakt medzi ľuďmi a zvieratami môže zlepšiť.“ Myšlienka súťaže nie je zameraná iba na robotiku, ale kladie veľký dôraz na rozvoj tímovej spolupráce, analytické myslenie, schopnosti prezentovať svoje vedomosti a kreativitu. Prepája svet vedy a techniky so zábavou.

Súťaž spočíva v turnaji, ktorý pozostáva zo štyroch rovnocenne hodnotených kategórií (Robot Design, Robot Game, Research Project, Team Work). V kategórií Robot Design sa hodnotí kvalita konštrukčného návrhu spoločne s programom robota. V Robot Game pomocou vopred pripraveného LEGO robota sa tím snaží plniť úlohy na terénnom stole a vyriešiť čo najviac misií. Kategória Research Project je zameraná na prezentáciu výskumného projektu a v Team Work je hodnotená tímová spolupráca.

Kategóriu Robot Design vyhral tím šachistov zo Strednej školy sv. Františka z Assisi z Bratislavy a v kategórií Robot Game zvíťazili Fire Breathing Fire Duckies z Gymnázia Villiama Paulinyho Tótha z Martina. Tímovú spoluprácu vyhral tím GyMy z Gymnázia v Myjave a najlepšiu prezentáciu výskumného projektu mal už zmieňovaný tím Fire Breathing Fire Duckies z Gymnázia Villiama Paulinyho Tótha z Martina. Najlepším tímom v celkovom hodnotení v žilinskom kole sa stal tím Fire Breathing Fire Duckies z Gymnázia Villiama Pulinyho Tótha z Martina, ktorý sa môže tešiť na ďalšie postupové kolo.

Organizáciu súťaže FLL na Slovensku zastrešuje združenie Nexteria spolu s hlavným partnerom, spoločnosťou ANASOFT a v Žilinskom kraji to je tradične Fakulta riadenia a informatiky Žilinskej univerzity. FIRST LEGO League sa každým rokom rozrastá. V minulom ročníku sa regionálnych turnajov na Slovensku zúčastnilo 77 tímov z rôznych kútov Slovenska. Teraz je registrovaných 89 tímov zo Slovenska a jeden tím z Bulharska. Najlepšie tímy postúpia do semifinálových a finálových kôl, prípadne až na celosvetový festival v Santa Louise v U.S.A.

 

zdroj: Monika Randíková, uniza.sk

foto: zdroj

 

 

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *