pondelok - 20. marca, 2023
, Martinskí študenti vyhrali najväčšiu robotickú súťaž na Žilinskej univerzite

Martinskí študenti vyhrali najväčšiu robotickú súťaž na Žilinskej univerzite

V piatok 9. decembra sa na Fakulte riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline uskutočnila najväčšia robotická súťaž FIRST LEGO® League pre žiakov základných a stredných škôl vo veku od 10 do 16 rokov. Zúčastnilo sa jej 11 tímov zložených z približne 108 žiakov zo Žiliny, Liptovského Mikuláša, Martina, Dubnice nad Váhom, Liptovského Hrádku, Púchova a Myjavy. Víťazmi sa stali martinskí študenti z Gymnázia Villiama Paulinyho Tótha.

Každý rok sú na súťaži zadané nové úlohy a mladí žiaci sa vo svojich triedach a kluboch pripravujú v tímoch. Postavia a naprogramujú roboty zo stavebníc LEGO a trénujú na súťaž. Tohtoročná téma bola “ANIMAL ALLIES” – Zvieratá a ľudia, na ktorú nadväzuje zadanie výskumného projektu: „Nájdite spôsob, ako sa kontakt medzi ľuďmi a zvieratami môže zlepšiť.“ Myšlienka súťaže nie je zameraná iba na robotiku, ale kladie veľký dôraz na rozvoj tímovej spolupráce, analytické myslenie, schopnosti prezentovať svoje vedomosti a kreativitu. Prepája svet vedy a techniky so zábavou.

Súťaž spočíva v turnaji, ktorý pozostáva zo štyroch rovnocenne hodnotených kategórií (Robot Design, Robot Game, Research Project, Team Work). V kategórií Robot Design sa hodnotí kvalita konštrukčného návrhu spoločne s programom robota. V Robot Game pomocou vopred pripraveného LEGO robota sa tím snaží plniť úlohy na terénnom stole a vyriešiť čo najviac misií. Kategória Research Project je zameraná na prezentáciu výskumného projektu a v Team Work je hodnotená tímová spolupráca.

Kategóriu Robot Design vyhral tím šachistov zo Strednej školy sv. Františka z Assisi z Bratislavy a v kategórií Robot Game zvíťazili Fire Breathing Fire Duckies z Gymnázia Villiama Paulinyho Tótha z Martina. Tímovú spoluprácu vyhral tím GyMy z Gymnázia v Myjave a najlepšiu prezentáciu výskumného projektu mal už zmieňovaný tím Fire Breathing Fire Duckies z Gymnázia Villiama Paulinyho Tótha z Martina. Najlepším tímom v celkovom hodnotení v žilinskom kole sa stal tím Fire Breathing Fire Duckies z Gymnázia Villiama Pulinyho Tótha z Martina, ktorý sa môže tešiť na ďalšie postupové kolo.

Organizáciu súťaže FLL na Slovensku zastrešuje združenie Nexteria spolu s hlavným partnerom, spoločnosťou ANASOFT a v Žilinskom kraji to je tradične Fakulta riadenia a informatiky Žilinskej univerzity. FIRST LEGO League sa každým rokom rozrastá. V minulom ročníku sa regionálnych turnajov na Slovensku zúčastnilo 77 tímov z rôznych kútov Slovenska. Teraz je registrovaných 89 tímov zo Slovenska a jeden tím z Bulharska. Najlepšie tímy postúpia do semifinálových a finálových kôl, prípadne až na celosvetový festival v Santa Louise v U.S.A.

 

zdroj: Monika Randíková, uniza.sk

foto: zdroj

 

 

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Robo Opatovsky, Robo Opatovský: „Už aj ja mám svoju Lásku“

Robo Opatovský: „Už aj ja mám svoju Lásku“

Spevák a skladateľ Robo Opatovský zverejnil videoklip k svojej novej skladbe Láska. Tú nahral spolu s Romanom Mečiarom, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *