nedeľa - 26. marca, 2023
, Matica slovenská prináša deťom online čítanie slovenských povestí a rozprávok
Foto: Matica slovenská

Matica slovenská prináša deťom online čítanie slovenských povestí a rozprávok

Nový matičný projekt videí s čítaním slovenských povestí a rozprávok reaguje na pretrvávajúcu pandémiu ochorenia COVID-19, pre ktorú sú obmedzené aj kultúrno-osvetové aktivity Matice slovenskej v regiónoch. Ustanovizeň považuje za dôležité, aby deti nestrácali kontakt so slovenskou literatúrou a dejinami.

„Osobné čítanie slovenských povestí a rozprávok s deťmi sme preniesli do online priestoru, aby sme udržali vzťah najmladších generácií s knihami. Využívame na to knižné tituly z Vydavateľstva Matice slovenskej, keďže vo vydávaní národných povestí má Matica slovenská silné postavenie,“ priblížil zámer projektu s názvom Z príbehu do príbehu podpredseda Matice slovenskej Marek Nemec. Ako podpredseda pre slovenské zahraničie a jazykovo zmiešané územia a predseda Mladej Matice zdôrazňuje, že videá sú určené aj pre deti Slovákov žijúcich v zahraničí. „Slovenská literatúra predstavuje jedno z najdôležitejších spojív medzi krajanmi a Slovenskom. Preto aj my pokračujeme v overených metódach našej ustanovizne, ktorá má od svojho vzniku živé kontakty so slovenským zahraničím a dlhodobo podporuje matičnými knihami národné povedomie Slovákov a Sloveniek v zahraničí,“ doplnil M. Nemec.

V prvom zverejnenom videu na oficiálnom Youtube profile TV Matica si záujemcovia vypočujú povesť z knihy Slovenské povesti I. od Jozefa Cígera Hronského. Druhé zverejnené video prináša povesť z nového matičného titulu Povesti a príbehy karpatských Rusínov od autorov Petra Vrlíka a Petra Mišáka, ktorý sa zaradil do knižnej série Povesťová mapa Slovenska. Aktuálne sú v procese tvorby aj ďalšie videá. Prvé online čítanie sa uskutočnilo v unikátnych priestoroch Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši.

Zdroj: Veronika Grznárová, hovorkyňa Matice slovenskej

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

jarna ocista, V Martine sa začína jarná očista

V Martine sa začína jarná očista

Od pondelka 20.3.2023 sa začne v Martine jarná očista strojnou očistou ulíc a zberom lístia. …