štvrtok - 18. júla, 2024
, Medicínski klauni zabávajú deti online
FOTO: UNM

Medicínski klauni zabávajú deti online

Už niekoľko rokov prinášajú medicínski klauni z o.z. Červený nos do Univerzitnej nemocnice Martin program Cirkus Paciento. Malí pacienti detského oddelenia Psychiatrickej kliniky UNM sa vďaka nemu premenia na hlavných hrdinov cirkusovej manéže a ostatných pacientov a personál nemocnice zabávajú rôznymi cirkusovými kúskami, ktoré si s klaunmi predtým natrénovali.

Aktuálna situácia v súvislosti so šírením ochorenia Covid-19 a protiepidemické opatrenia návštevu klaunov priamo na klinike nedovoľujú. V o.z. Červený nos sa však napriek tomu nenechali odradiť a vymysleli spôsob, ako si k deťom nájsť cestu aj na diaľku. Klaunské fígle sa rozhodli malých pacientov učiť prostredníctvom obrazovky. Martinská nemocnica sa tak stala druhým zdravotníckym zariadením, kde si takúto formu programu Cirkus Paciento vyskúšali. „Bol to pre nás všetkých nový a veľmi intenzívny zážitok. Namiesto toho, aby sme každý deň prišli na oddelenie s cirkusovými rekvizitami, ako je to pri Cirkuse Paciento zvykom, sadli sme si každý deň doma pred počítač a pripojili sme sa na oddelenie prostredníctvom obrazovky tabletu. Napriek tomu, že sme tam neboli „naozaj“ a nemohli sme nové žonglérske a kúzelnícke zručnosti trénovať spoločne, podarilo sa nám tam preniesť tú hravú a veselú cirkusovú atmosféru,“ povedala Gabika Rajniaková (alias sestrička Gvendolína Vygumovaná), zdravotná klaunka a koordinátorka programu Cirkus Paciento.Podľa nej boloúžasné aj na diaľku sledovať, ako sa deti zapájajú a skúšajú rôzne klaunské triky, napríklad vyhadzovanie farebných žonglérskych šatiek, ktoré predtým do nemocnice poslali.

Veselo tak bolo aj na druhej strane obrazovky, v nemocničnom prostredí. „Pre deti bol nácvik žonglérskych kúskov obrovským zážitkom. Počas príprav bola príjemná atmosféra, deti boli veľmi kooperatívne a preukazovali nadšenie. Harmonogram bol pestrý, individualizovaný a prispôsobený režimu oddelenia,“ opísala priebeh vedúca sestra Psychiatrickej kliniky UNM Mgr. Martina Dubovcová, PhD.

Tak ako je pri programe Cirkus Paciento zvykom, dni nácvikov ukončili záverečným predstavením, ktoré si deti aj klauni pozreli spoločne. „Na záver celého týždňa sme sa zjavili na veľkej obrazovke, aby sme sa všetkým mohli poďakovať za nasadenie a úžasné schopnosti, ktoré sme si spoločne pozreli v zostrihu. Naozaj boli skvelí, do sŕdc sa nám nezabudnuteľne zapísali ich úsmevy a v našich klaunských očiach boli pri lúčení slzy dojatia. Ani v ONLINE priestore sa nestratila esencia cirkusu…  To všetko by nebolo možné zažiť bez veľkej podpory a vynaliezavosti sestier na oddelení aj informatického oddelenia, ktorým srdečne ďakujeme za spoluprácu,“ dodala  Gabika Rajniaková.

Okrem veselej nálady a smiechu má program Cirkus Paciento na detských pacientov psychiatrickej kliniky aj terapeutický vplyv. „Terapeutický efekt nácvikov rozmanitých činností v rámci príprav na Cirkus Patiento vzbudil u detí súdržnosť, tímového ducha a prispel tiež k získavaniu nielen motorických zručností, ale aj sociálnych zručností a interakcie jednak s klaunmi a jednak s deťmi navzájom aj v online priestore,“ vysvetlila vrchná sestra kliniky M. Dubovcová.

Svoju skúsenosť ihneď po skončení cirkusu opísala klaunka Miška Pastoreková, alias Krvinka Obehová takto: „Stal sa zázrak! Ono to funguje aj ONLINE! Bol to pre mňa zatiaľ najdojemnejší cirkus. Bolo úžasné vidieť na záberoch, aké sú deti šikovné, ako sa usmievajú, zabávajú. Mala som pocit, že vidím zdravé a hravé deti. Boli to úplne iné deti, aké sme stretávali na klauniádach pred cirkusom… Podarilo sa nám z nich dostať ich hravosť, záujem a radosť! A Cirkus priniesol všetko čo mal: zážitok, emócie, radosť a hravosť.“

Klaunom sa na záver dostalo dokonca aj poďakovanie priamo od detí, za to , že sa po dlhom čase opäť usmievali a že mohli prežiť taký nevšedný týždeň a všeličo si vyskúšať. Z vďaky im namaľovali obrázok a napísali aj list. Potvrdilo sa, že napriek obmedzeniam dokážu profesionálni zdravotní klauni prinášať radosť, inšpiráciu a motivovať pacientov aj v online priestore, hoci pred rokom si to možno ani len nevedeli predstaviť.

Zdroj: UNM

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Vertikal Martinky, Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

V nedeľu 7. júla 2024 čaká nadšencov behu do vrchu skutočná výzva – beh výsekom zo …