piatok - 19. apríla, 2024
, Medzinárodný deň jogy (21. júna)

Medzinárodný deň jogy (21. júna)

Nenechajte si ujsť Medzinárodný deň jogy, ktorý si môžete naplno vychutnať spoločným cvičením 21. júna v Tulipe.

Dňa 11. decembra v roku 2014 schválilo 193 členov zhromaždenia OSN návrh vyhlásiť 21. jún za Medzinárodný deň jogy. Návrh bol prijatý doposiaľ najväčším počtom hlasov a v historicky najkratšom čase. Vo svojom uznesení OSN uznáva, že joga poskytuje holistický prístup k zdraviu, duševnú pohodu a rozsiahlejšie šírenie informácií o výhodách cvičenia jogy pre zdravie svetovej populácie. Joga tiež prináša harmóniu vo všetkých oblastiach života, a preto je známy jej účinok pri prevencii chorôb, podpore zdravia a riadení mnohých porúch súvisiacich so životným štýlom. Po prvýkrát sa bude Medzinárodný deň jogy oslavovať 21. júna .

Tradície hľadania rovnováhy (ako vraveli Gréci kalokagatie a Indovia jogy) sú staré ako ľudstvo samé. S nimi tiež fyzické i tzv. psychosomatické cvičenia. Do osnov slovenských škôl začali prenikať v 2. polovici 19. storočia. V roku 1921 sa v Martine konala prvá verejná prednáška o joge na Slovensku. Joga a športy majú spoločné korene. Pripomenieme si to 21. júna na Svetový deň jogy – v Bratislave, Piešťanoch, Martine, Banskej Bystrici, Košiciach a ďaľších mestách Slovenska.

V šesťdesiatych rokoch minulého storočia sa v slovenských kníhkupectvách – po dlhých desaťročiach znova – objavili vážnejšie publikácie o joge. Diela Belgičana Andrého van Lysebetha i niekoľkých domácich odborníkov ovplyvnili stovky ľudí. Neskôr k nám začali prichádzať znalci priamo z kolísky jogy – indickí jogoví učitelia. Oslavou prvého Medzinárodného dňa jogy sa tak pripojíme k tisícom priaznivcov jogy u nás i vo svete. Deti i dospelí sa dozvedia, čo vlastne joga je, ako ju môžu využiť pri športových aktivitách i v bežnom živote. Porozprávajú o tom známi inštruktori jogy spolu s ukážkami.

Podujatia sú otvorené pre všetkých a sú bezplatné. Vítaný je každý. Veríme, že aj tento deň sa stane  dňom priateľstva, porozumenia a hľadania miery – vo všetkom. Viac informácii nájdete na stránke www.denjogy.sk.

, Medzinárodný deň jogy (21. júna)

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *