streda - 28. februára, 2024
, Mestá budú žiariť modrou farbou. Čo si pripomíname?

Mestá budú žiariť modrou farbou. Čo si pripomíname?

Aj tento rok sa dominanty viacerých miest rozsvietia na modro. Pridá sa aj žilinská radnica a Burianova veža či budova martinského Millenia. Mestá si tak pripomínajú Svetový deň povedomia o autizme a vyjadrujú podporu všetkým, ktorých sa autizmus dotýka.

Mestá sa tak zapoja do medzinárodnej kampane „LightItUpBlue!“, aby upozornili na autizmus, ktorý postihuje približne 70 miliónov ľudí na svete. Žilinské dominanty budú zahalené do modrej farby počas celých veľkonočných sviatkov od štvrtku 29. marca do utorka 3. apríla 2018. Okrem nich bude žiariť na modro i Budatínska veža. Martinské Millenum sa na modro rozsvieti 2. apríla.

, Mestá budú žiariť modrou farbou. Čo si pripomíname?
Foto: SPOSA-Turiec

Zámerom celosvetovej kampane je rozbehnúť spoločenskú diskusiu o autizme a poukázať na to, že autisti sú prirodzene medzi nami. „Modrá farba je symbolom dôvery, tradície, oddanosti a tiež komunikácie, s ktorou majú autisti často veľký problém. Ich nedostatky v sociálnej interakcii a predstavivosti ich často posúvajú na okraj záujmu spoločnosti,“ uviedli organizátori kampane.

Medzinárodnú kampaň vedie svetová organizácia pracujúca v prospech autistickej populácie AUTIZM SPEAKS. Druhý apríl je Svetovým dňom informovanosti o autizme a v tento deň sú osvetlené modrým svetlom významné budovy a pamätihodnosti po celom svete,napríkladEmpire State Bulding v New York, Opera v Sydney či Niagarské vodopády. Do kampane sa od roku 2013 zapája aj Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom – Žilinský región. V Turci usporadúvajú sprievodné akcie Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom – Turiec SPOSA-Turiec, o.z. s podporou Kultúrnej scény Martin.

Zdroj: Barbora Zigová, hovorkyňa mesta Žilina/redakcia

, Mestá budú žiariť modrou farbou. Čo si pripomíname?

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *