sobota - 2. marca, 2024
, Mesto Dolný Kubín darovalo nemocnici peniaze na mobilný dezinfekčný prístroj
Foto: Mesto Dolný Kubín

Mesto Dolný Kubín darovalo nemocnici peniaze na mobilný dezinfekčný prístroj

Mesto Dolný Kubín darovalo Dolnooravskej nemocnici s poliklinikou (DNsP) MUDr. Ladislava Nádaši Jégého v Dolnom Kubíne finančný dar na zakúpenie mobilnej dezinfekčnej jednotky.

„Personál nemocnice v posledných mesiacoch vynakladá veľké úsilie na zvládnutie tejto vážnej situácie. Som veľmi rád, že sa mestské zastupiteľstvo rozhodlo takýmto spôsobom podporiť dolnokubínsku nemocnicu a poskytnúť prostriedky potrebné na zakúpenie mobilnej dezinfekčnej jednotky, ktorá sa postará o bezpečné prostredie pre pacientov aj pre zamestnancov,“ ozrejmil primátor mesta Ján Prílepok.

Dolnokubínska samospráva sa rozhodla finančné prostriedky darovať z dôvodu náročnej situácie v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19. „Veľmi pekne ďakujeme mestu Dolný Kubín za finančný dar na zakúpenie mobilnej dezinfekčnej jednotky. Prístroj je veľmi dobrý a určite nám pomôže. Podobný prístroj sme už používali v rámci uplynulého obdobia. Testovali sme rôzne typy prístrojov, tento sa nám osvedčil najviac,“ povedal Jozef Mintál, riaditeľ DNsP .

Prístroj slúži na dezinfekciu miestností a priestorov, kde sa zdržiavajú hlavne pacienti či zdravotnícky personál. „Výhodou týchto strojov je to, že sa do nich nalieva dezinfekčný roztok, ktorý je vyrobený len z octu a soli. Počas procesu dezinfekcie sa môžu ľudia okolo neho pohybovať. Dokonca je ho možné používať aj počas prevádzky, keď ľudia vstupujú do nemocnice. Nie je to škodlivé na oči ani na dýchacie cesty. Dezinfekcia, ktorú nalievame do prístroja, je v hodnote niekoľkých centov. Nemocnici sa to vráti aj finančne, keďže. dezinfekciu si sami vyrábame,“ vysvetlila Alena Dudášová, námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľskú starostlivosť v DNsP.

Mobilnú dezinfekčnú jednotku používajú v nemocnici počas prevádzky, keď ľudia vstupujú do nemocnice ale aj pri príjme pacientov s ochorením COVID-19. „Prístroj používame na dezinfekciu vždy, keď prepúšťame, prijímame pacientov alebo, keď sú pacienti s COVID-19 dovezení do nemocnice. Okrem toho sme ho veľmi využívali, keď sme testovali antigénovými testami. Vtedy bol počas celej prevádzky zapnutý,“ doplnila Dudášová.

Výhoda prístroja je tiež v tom, že sa nemusí čakať, kým sa miestnosť odvetrá, ako pri iných zariadeniach. „Prístroj je vhodný aj do priestorov nášho filtra. Pri každom príchode pacienta chorého na COVID-19 vestibulom nasadzujeme dva takéto prístroje. Jeden je priamo pri vstupe a druhý je v zadnej časti. V priebehu 15 minút sme schopní tento priestor po prechode pacienta s novým koronavírusom otvoriť a je vyhodnotený ako bezrizikový,“ dodal Mintál.

Nemocnica spolupracovala s radnicou aj v rámci odberných miest, ktoré samospráva zriadila k celoplošnému testovaniu. „Požičiavali sme tento prístroj na to, aby bolo možné z jedného večera do rána vydezinfikovať a pripraviť priestory na druhý deň testovania. V rámci nemocnice ale potrebujeme dezinfikovať podstate viacej priestorov,“ konštatoval riaditeľ nemocnice. Dolnooravská nemocnica v súčasnosti používa päť kusov mobilných dezinfekčných prístrojov.

Finančný dar vo výške 2 268 eur na kúpu prístroja odsúhlasili mestskí poslanci na svojom ostatnom rokovaní.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Martin, V poslednom zápase nadstavby Martin podľahol Bardejovu. Priestor na odvetu príde v play-off

V poslednom zápase nadstavby Martin podľahol Bardejovu. Priestor na odvetu príde v play-off

V šiestom a zároveň poslednom kole nadstavbovej časti 2. hokejove ligy sa na ľade v …