piatok - 24. mája, 2024
, Mesto Dolný Kubín podporí 54 projektov a organizácií. Aká je výška dotácií?

Mesto Dolný Kubín podporí 54 projektov a organizácií. Aká je výška dotácií?

Dolnokubínski mestskí poslanci na svojom poslednom Mestskom zastupiteľstve, ktoré sa konalo vo štvrtok 1. marca 2018 schválili poskytnutie dotácií na rok 2018 v celkovej výške 71 879 eur pre 54 projektov a organizácii na činnosť.   

Najviac peňazí pôjde hokejistom

 „Veľmi sa teším, že sa nám podarilo opäť podporiť množstvo kvalitných projektov a organizácii, ktoré vďaka dotáciám z nášho mesta môžu uskutočňovať aktivity v prospech našich obyvateľov a spestria tak život v Dolnom Kubíne,“ povedal Roman Matejov, primátor mesta Dolný Kubín.

Z rozpočtu mesta bolo na činnosť organizácii sídliacich v  meste rozdelených celkovo 46 859 eur. Najviac peňazí dostane Mestský hokejový klub Dolný Kubín (17 000 eur). Za nim nasleduje Basketbalový klub mesta Dolný Kubín, ktorému poslanci schválili 4 600 eur a trojicu uzatvára florbalový klub Žatva 90 Dolný Kubín, ktorý dostal 3 600 eur. Zvyšok si rozdelili Mestský plavecký klub, Mestský športový klub Hviezda, ŠK Kubínska hoľa, BK Dolný́ Kubín, Kubínske bedmintonové šelmy, Karate klub Dolný Kubín, TJ Orava Dolný Kubín, Športový klub polície – vodné športy, Športový́ klub METEOR Dolný́ Kubín, ŠK WLC Elkop Dolný Kubín, stolnotenisový klub TJ Dolný Kubín, Spevácka folklórna skupina Orava, Združenie Femina a spol., Slovenský skauting, 53. zbor Gentiana Dolný Kubín a Spoločenstvo evanjelickej mládeže – oblastné centrum.

Komisia školstva, kultúry, mládeže a športu navrhla schváliť dotácie 25 projektom na projekty v oblasti športu, kultúry a voľného času v celkovej výške 18-tisíc eur.  Po tisíc eur rozdelili poslanci na 13. ročník medzinárodnej prehliadky horských filmov a adrenalínových filmov Vidmo či na 22. medzinárodnú súťaž Bohdana Warchala Talenty pre Európu 2018.  Rovnakú sumu dostalo napríklad aj podujatie Deň rodiny 2018, Florbalové leto 2018 a 15. Kubínska Hudobná jeseň 2018. Peniaze tiež budú putovať na skautský tábor, medzinárodný vrhačský míting či Večer klasikov. Samospráva podporila aj vydanie nového CD Speváckej folklórnej skupiny Orava a tradičné podujatie Návrat do histórie v Srňacom.

 „Pri výbere projektov sme sa zamerali hlavne na cieľ projektu a čo najväčší dosah na občanov mesta. Preto sme tento rok rozdelili peniaze na rôznorodé podujatia v oblasti kultúry a športu,“ vysvetlil Michal Švento vedúci odboru školstva, kultúry, mládeže a športu na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne.

Mimoriadne dotácie

V oblasti sociálnych vecí a zdravotníctva navrhla komisia sociálnych vecí a zdravotníctva podporiť jedenásť projektov za viac ako sedemtisíc eur. Najviac peňazí dostal projekt Základnej Organizácii Slovenského zväzu telesne postihnutých – Spoznávaním kultúry zvýšiť kvalitu života, kde mestskí poslanci schválili tisíc eur.  Za nimi nasledoval projekt Spojme deti hrou a záľubami, kde pôjde 960 eur a po 950 eur pôjde na projekt Občianskeho združenia Aktiv Relax – Ergoterapia pre seniorov a Občianskeho združenia Rozum a cit na projekt Zaujímaš ma a tvoríme spolu. Taktiež boli podporené každoročné podujatia ako Okresné športové hry seniorov sumou 500 eur a Zlaté ruky oravských seniorov sumou 300 eur.

„Je veľmi dôležité, aby sme podporovali aj našich seniorov, ktorí sú veľmi aktívni v našom meste. Aj napriek svojmu vysokému veku sa snažia vytvárať zaujímavé podujatia pre seba i pre širokú verejnosť, za čo im patrí poďakovanie a obdiv,,“ zdôraznila Eva Palugová, z odboru sociálnych veci a rodiny na Mestskom úrade Dolný Kubín.

Mestskí poslanci tiež schválili podporu troch talentovaných športovcov poskytnutím mimoriadnych dotácií. Prvých päťsto eur dostane tenistka Romana Tarajová na realizáciu projektov a aktivít. Rovnakou sumou mesto podporí mladú talentovanú plavkyňu Ninu Hodoňovú a posledných päťsto eur individuálnych dotácií udelili poslanci mladému snoubordistovi Tomášovi Šagátovi.

„Vďaka vôli poslancov opäť podporíme talentovaných a úspešných športovcov, ktorí reprezentujú naše mesto na Slovensku a vo svete. Aj týmito finančnými prostriedkami im umožníme sa ďalej rozvíjať. Myslím si, že títo športovci môžu byť motiváciou aj pre nás všetkých,“ povedal na záver Matejov. 

Martin Buzna, hovorca mesta Dolný Kubín

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *