sobota - 22. júna, 2024
, Mesto Dolný Kubín sa pripravuje na skríningové testovanie počas víkendu
Foto:FB/Mesto Dolný Kubín

Mesto Dolný Kubín sa pripravuje na skríningové testovanie počas víkendu

Mesto Dolný Kubín sa pripravuje na avizované víkendové skríningové testovanie obyvateľov na prítomnosť koronavírusu, ktoré sa bude konať od soboty 23. januára do nedele 24. januára 2021. Podľa rozhodnutia vlády z nedele 17. januára bude od utorka 27. januára pri ceste do práce, či do prírody potrebný negatívny výsledok antigénového alebo PCR testu. Na celom území Slovenska sa práve v termíne od 18. do 26. januára realizuje skríningové testovanie na ochorenie COVID-19.

„Aktuálne robíme všetko preto, aby obyvatelia nášho mesta mohli absolvovať toto testovanie bez dlhších čakaní a pokiaľ bude v našich možnostiach, tak im chceme pripraviť aj priestory, v ktorých počkajú na výsledky. Sme si vedomí, že aj keď vláda vyhlásila toto testovanie za dobrovoľné, bude nevyhnutné pre väčšinu našich obyvateľov. Rovnako pociťujeme zodpovednosť za zdravotníkov, preto sme ustúpili z testovania vo vonkajších priestoroch,“ povedal Ján Prílepok, primátor mesta.

Konkrétne miesta, prevádzkové časy a počty odberných miest budú upresnené. „Odberné miesta sa budú nachádzať v častiach Kňažia, Záskalie, Banisko, Medzihradné, Staré mesto, sídliská Brezovec a Bysterec. Zoznam všetkých odberných miest zverejníme najneskôr v stredu 20. januára na internetovej stránke mesta, na sociálnych sieťach, vývesných plochách a na konkrétnych odberných miestach,“ doplnil primátor mesta.

Dolnokubínska samospráva predpokladá, že počas víkendu bude o  skríningové testovanie zvýšený záujem. Testovanie nie je povinné, ale odporúčané. Avšak, negatívnym PCR alebo antigénovým testom sa bude potrebné preukázať od utorka 27. januára pri vstupe do zamestnania. Rovnako to platí aj  pre pobyt v prírode v rámci okresu, kedy musia mať obyvatelia vo veku od 15 do 65 rokov potvrdenie o negatívnom teste.

Výnimku z testovania majú ľudia, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 a majú potvrdenie nie staršie ako 90 dní. Testovať sa nemusia ani ľudia, ktorí absolvovali dve dávky očkovania a po poslednej dávke počkali ešte 14 dní na celkovú imunitu. Rovnakú výnimku majú mať ťažko zdravotne postihnutí.

Obyvatelia mesta, ktorí sa chcú zúčastniť víkendového testovania v Dolnom Kubíne sa nebudú musieť objednávať na testovanie. „V prípade, že sa záujemcovia o testovanie nezúčastnia na víkendovom skríningovom testovaní,  môžu do 26. januára 2021 tak, ako doposiaľ, využiť mobilné antigénové testovacie miesta na celom území Slovenska,“ konštatoval Prílepok.  

O hygienu a dezinfekciu odberných miest bude počas celého dňa postarané podľa platných nariadení. Rovnako bude zabezpečený dostatok dezinfekčných prostriedkov na všetky odberné miesta a následne aj dôkladná dezinfekcia jednotlivých odberných miest každý deň po skončení testovania.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Rozhlasové vysielanie, 100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

Rozhlasové vysielanie je na našom území prítomné už viac ako 100 rokov. Keď sa v …