pondelok - 25. septembra, 2023
, Mesto Martin je už 20 rokov centrom národnej kultúry Slovákov

Mesto Martin je už 20 rokov centrom národnej kultúry Slovákov

Mesto Martin bolo pred dvadsiatimi rokmi vyhlásené za centrum národnej kultúry Slovákov žijúcich doma i v zahraničí. Pri príležitosti tohto významného jubilea sa mesto v spolupráci so svojimi partnermi postará o zaujímavý kultúrny program pod názvom Rok Martina 2014, ktorý bude prebiehať od marca do konca roka.

Kultúrno-historické postavenie Martina bolo podkladom pre jeho vyhlásenie za Centrum národnej kultúry Slovákov

Mesto Martin bolo v roku 1994 vyhlásené za centrum národnej kultúry Slovákov žijúcich doma a v zahraničí Zákonom NR SR č. 241/1994 Z. z. vzhľadom na svoje kultúrno-historické postavenie a existenciu množstva kultúrnych a historických pamiatok neoddeliteľne spätých s históriou slovenského národa a jeho národno-emancipačným vývojom práve na jeho území. 20 rokov po tomto vyhlásení mesto Martin pripravilo v spolupráci s Maticou slovenskou, Centrom kultúry, n. o., Turčianskym kultúrnym strediskom, Turčianskou knižnicou a Turčianskou galériou bohatý kultúrny program pre všetky vekové kategórie. „Mesto Martin vždy zohrávalo významnú úlohu v dejinách Slovenska a slovenského národa, a preto som veľmi rád, že Národná rada pred dvadsiatimi rokmi oficiálne ocenila jeho význam a prínos. Som si istý, že občania a návštevníci Martina sa majú počas Roku Martina 2014 na čo tešiť,“ uviedol primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar.

Oslavy budú zahŕňať viacero aktivít

Oslavy odštartujú publikáciou knihy Martinskými ulicami od autorov Igora Válka a Petra Cabadaja. Cieľom tejto publikácie je spojiť historické a súčasné pohľady na mesto Martin a „previesť“ tak zaujímavou formou Martinčanov aj návštevníkov po jeho uliciach. S publikáciou je spojená aj séria jej prezentácii, ktorá odštartuje na Dňoch mesta Martin a bude pokračovať až do konca roka vo viacerých kultúrnych zariadeniach.

Druhou aktivitou osláv bude Martin v literatúre. Deň v rámci Slovesnej jari počas prvého júnového týždňa a jeho dve podujatia venované mestu. Doobeda detských a poobede dospelých divákov prevedú po historickom chodníčku literatúry v meste martinskí spisovatelia. Žiakov základných škôl určite potešia náučné súťaže o histórii a súčasnosti Martina, jeho pamiatkach, okolí a osobnostiach, ktoré budú prebiehať od marca do júna pod názvom Môj Martin alebo Kto to sedí na bielom koni. Súťažiť medzi sebou budú družstvá a ich boj vyvrcholí veľkým finále a odovzdávaním cien počas Dní mesta.

Obraz mesta Martin včera a dnes pripomenie fotografická súťaž Fotopasáž 2014, v rámci ktorej budú vystavené fotografie v centre mesta. Poslednou časťou osláv bude cyklus súťaží pre študentov stredných škôl – Môj Martin alebo Neobyčajná prechádzka mestom, ktorý bude prebiehať od septembra do novembra a vyvrcholí na Dňoch sv. Martina. „Okrem uvedených hlavných aktivít sa počas celého Roku Martina 2014 uskutoční viacero sprievodných podujatí organizovaných kultúrnymi inštitúciami a organizáciami v meste. Na svoje si určite prídu všetky vekové kategórie,“ uzavrela hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová.

autor: Mesto Martin, foto: https://www.stavba-az.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *