štvrtok - 18. apríla, 2024
, Mesto Martin je v nútenej správe

Mesto Martin je v nútenej správe

Ministerstvo financií Slovenskej republiky v stredu 23. marca 2016 zaviedlo v Martine nútenú správu. Mesto má zriadený účet nútenej správy, pričom vyzýva všetkých, ktorí budú realizovať úhrady mestu, aby platili na nový účet – SK53 0900 0000 0051 0865 8958.

V meste Martin bola po rokoch boja v kauze nevybudovanej lanovky na Martinské hole zavedená nútená správa. Stalo sa tak potom ako audítori z Úradu vládneho auditu potvrdili, že mesto spĺňa všetky podmienky na vstup do tohto výnimočného režimu. Vďaka nútenej správe bude mesto môcť ochrániť svoje financie pred veriteľmi. „Vstup do nútenej správy je v situácii, v ktorej sa mesto nachádza dobrou správou. Budeme môcť naplniť svoje zmluvné záväzky, ktoré sme nemohli splatiť kvôli zamrazeným účtom a zároveň bude život v meste pokračovať, aj keď v obmedzenej forme. Nútená správa však nie je ani zďaleka konečná stanica. Robíme všetko preto, aby sa situácia, čo najskôr vyriešila a obyvatelia mesta nedoplatili na chyby minulosti,“ zhodnotil primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar.

Po zavedení nútenej správy začala nútená správkyňa Jana Tomšíková okamžite realizovať kroky núteného správcu a obratom bol zriadený nový účet mesta. „Počas nútenej správy je zriadený nový účet mesta, kde sú zhromažďované všetky finančné prostriedky mesta a hospodárenie vo všetkých oblastiach bude podliehať súhlasu správkyne. Vyzývame preto tých, ktorí budú realizovať úhrady mestu, aby platili na nový účet – SK53 0900 0000 0051 0865 8958,“ priblížila výkon nútenej správy prednostka Mestského úradu v Martine Katarína Katinová. Mesto bude naďalej fungovať v obmedzenom režime a prioritne sa sústreďovať na výkon samosprávnych funkcií. „Cieľom nútenej správy je okrem ochrany pred veriteľmi aj stabilizácia hospodárenia obce tak, aby bola schopná splácať svoje záväzky, a teda všetky činnosti, ktoré nie sú nevyhnutné, budú obmedzené,“ dodala prednostka Katarína Katinová. Počas nútenej správy nemôže byť primátorovi, poslancom mestského zastupiteľstva, hlavného kontrolórovi a ani ostatným zamestnancom vyplatená odmena; mesto nemôže vstupovať do nových finančných záväzkov a žiadne finančné prostriedky nemôžu byť použité bez súhlasu nútenej správkyne. „Je veľmi ťažké odhadnúť dokedy mesto bude v nútenej správe, ale ubezpečujem všetkých Martinčanov, že robíme všetko preto, aby trvala čo najkratšie,“ zdôraznil primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar.

Súčasná nútená správa je výsledkom kauzy, ktorá začala v roku 1995, kedy bývalé vedenie mesta Martin malo záujem vybudovať lyžiarske stredisko na Martinských holiach, čo so sebou nieslo povinnosť vložiť svoj majetok do spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské Hole. Nevložilo ho však, pretože ani ďalší akcionári nesplatili svoje vklady. V roku 2002 štatutárni zástupcovia Lyžiarskeho strediska Martinské hole zažalovali mesto Martin a žiadali zaplatiť sumu vopred sľúbeného vkladu. Počas niekoľkoročného trvania sporu pohľadávka narástla na viac ako 8, 6 milióna €. Po neúspešnom mimoriadnom dovolaní generálneho prokurátora v prospech mesta Martin, vlastník pohľadávky prostredníctvom exekútora zablokoval takmer všetky mestské účty. Mesto súčasne požiadalo Ministerstvo financií o zavedenie nútenej správy, ktorej predchádzal vládny audit.

Autor: Zuzana Kalmanová/hovorkyňa mesta Martin
Foto: tikmartin.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *