utorok - 21. mája, 2024
, V Žiline už po druhýkrát zaznie Hudba Sveta

V Žiline už po druhýkrát zaznie Hudba Sveta

Po roku sa do priestorov Mestského divadla Žilina a Stanice Žilina-Záriečie vracia dvojdňový medzinárodný festival Hudba Sveta Žilina. Obyvatelia a návštevníci mesta sa tak v dňoch 14. a 15. apríla 2016 môžu tešiť na pestrý výber výnimočných hudobníkov, ktorí sem zavítajú z Maďarska, Poľska, Čiech, Moldavska, Bulharska či Izraela. Hlavným organizátorom festivalu je aj tento rok Občianske združenie pre podporu netradičných foriem umenia.

Tentoraz bude festival rozdelený na dva programové dni, pričom prvý prebehne v budove Mestského divadla Žilina. Počas neho majú organizátori pre divákov pripravené napríklad vystúpenie maďarskej dvojice Erika Kertész & David Reschofsky, v súčasnosti žijúcej v Amsterdame. Toto netradičné gitarovo-vokálne duo je charakteristické odvážnym využívaním experimentálnych prvkov a efektov, akými sú napríklad šumenie bublinkujúcej vody alebo šuchot obalov od cukríkov. Vo štvrtok 14. apríla sa predstaví tiež oceňovaná folková formácia Čači Vorba z Poľska. Skupina vychádza z vplyvov rómskej, karpatskej či balkánskej ľudovej hudby a počas deviatich rokov svojej existencie odohrala viac ako 400 úspešných koncertov v devätnástich krajinách sveta. O ich úspechu svedčí aj názor britského hudobného kritika Simona Broughtona, ktorý v magazíne Songlines označil Čači Vorba za jednu z najdynamickejších a najúspešnejších východoeurópskych folkových kapiel súčasnosti. Ich najnovší album „Šatrika“ v decembri 2015 a januári 2016 bodoval v Top 20 albumovej hitparády World Music Charts Europe.
Štvrtkový program doplní charizmatická speváčka a hudobníčka Mira Awad. Tá na festival Hudba Sveta pricestuje až z Izraela a vystúpi spoločne s domácou formáciou Balkansambel. Vo svojej tvorbe čerpá Mira Awad ako dcéra palestínskeho otca a bulharskej matky zo svojho komplikovaného rodinného zázemia, ako aj problémov a tém, aké v bežnej world music zaznievajú iba málokedy. Jej piesne sa tak často dotýkajú napríklad práv žien či domáceho násilia. „Myslím, že na mojej hudbe sa najvýraznejšie odráža fakt, že som sama spojením rôznorodých kultúr,“ hovorí Awad, v Izraeli známa tiež ako úspešná divadelná a filmová herečka. V spojení s hudobným doprovodom Balkansambel zo Slovenska jej vystúpenie sľubuje jedinečný a nefalšovane multikultúrny zážitok.

V piatok 15. apríla sa festival Hudba sveta presunie na Stanicu Žilina-Záriečie. V atmosferickom priestore sály S2 sa predstaví bulharské vokálne trio Evridika. Trojica speváčok vystupuje v tradičných ľudových krojoch a interpretuje najmä bulharské ľudové piesne, ktoré vďaka spojeniu troch ženských hlasov získavajú nefalšovaný magický nádych.
Okrem tria Evridika sa v piatok predstaví huslistka a speváčka Jitka Šuranská z Čiech, považovaná za jeden z najvýraznejších hlasov moravskej piesňovej tradície. Šuranskej tvorba vychádza zo zemitosti hudeckej ľudovej hudby, ktorú však zaujímavo mieša so súčasnými vplyvmi. Okrem toho tiež vytrvalo znovuobjavuje a predstavuje zabudnuté klenoty z oblasti archaických moravských piesní. Na festivale Hudba sveta v Žiline sa Šuranská predstaví spolu so slovenským Pacora triom. To svoju hudbu stavia na prelínaní jazzových a folklórnych prvkov, ako aj vážnej hudby. Už ich prvý album z roku 2005 získal uznanie doma aj v zahraničí, pričom vysoké hodnotenie získal napríklad aj od prestížneho britského magazínu BBC Music. Pacora trio následne úspešne odohralo množstvo koncertov po celej Európe a participovalo aj na tvorbe debutového albumu Jitky Šuranskej, s ktorou sa po úspešnej spolupráci na pódiu cíti ako doma. S Jitkou Šuranskou a Pacora triom vystúpi aj multiinštrumentalista Marek Pastírik, v súčasnosti veľmi vyhľadávaný interpret jazzovej i klasickej hudby a taktiež umelecký vedúci formácie Balkansambel. Aj v piatok sa tak môžeme tešiť na skutočne multižánrové a multikultúrne vystúpenie skúsených hudobníkov, ktorí nám ukážu, ako vyzerá „domáca“ world music na svetovej úrovni.

, V Žiline už po druhýkrát zaznie Hudba Sveta

Foto: Petra Buková 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Erika Jurinová, Sociálna oblasť aj naďalej patrí k prioritám ŽSK. S akými riešeniami župa prichádza?

Sociálna oblasť aj naďalej patrí k prioritám ŽSK. S akými riešeniami župa prichádza?

O nedostatku sestier sa hovorí najmä v súvislosti so zdravotníctvom, no chýbajú aj v sociálnej …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *