sobota - 18. mája, 2024
, Mesto Martin vraj patrí medzi najmenej zadĺžené mestá na Slovensku

Mesto Martin vraj patrí medzi najmenej zadĺžené mestá na Slovensku

Mesto Martin patrí medzi najmenej zadlžené mestá na Slovensku. Vyplýva to aj z prieskumu nezávislej mimovládnej organizácie INEKO, ktorá sa zaoberá hodnotením finančného zdravia miest a vyšších územných celkov. Mesto Martin má podľa neho dobré finančné zdravie.

„Patríme medzi najmenej zadlžené mestá, čo je znak toho, že sa správame zodpovedne. V čase, keď je všade kríza a mnohé iné mestá sa zadĺžili, my sme svoj dlh znížili. Všetci sme očakávali, či sa kríza, ako sa hovorí neodrazí od dna, a pomaly sa ekonomika začne zlepšovať. To by aj nám umožnilo zvýšiť výdavky na investície do nášho mesta. Ale donekonečna sa takýmto spôsobom robiť nedá, mesto a miestna ekonomika potrebuje aj rozvojové programy. Sme v dobrej finačnej kondícií, preto si môžeme zobrať úver a hľadali sme investíciu, ktorá by bola impulzom pre mesto a región. Preto chceme postaviť 8-kabínkovú lanovku na Martinské hole,“ zhodnotil finančnú situáciu primátor mesta Andrej Hrnčiar a načrtol veľkú investíciu, ktorá by rozprúdila cestovný ruch v regióne a tým prilákala viac turistov.

Nezávislá mimovládna organizácia INEKO len nedávno na svojom portáli obce.ineko.sk zverejnila aktualizované údaje, ktoré zohľadňujú už aj rok 2012.

V porovnaní s obcami s podobným počtom obyvateľov ako je mesto Trenčín, kde majú dlh na jedného obyvateľa 155 eur, v Prievidzi 101 eur, v Trnave 196 eur či vo Zvolene 140 eur, má mesto Martin dlh na jedného obyvateľa 77 eur. Pozitívne o meste hovoria aj výsledky hospodárenia za ostatné dva roky. Kým rok 2011 mesto Martin uzavrelo s prebytkom 1,5 mil eur, v roku 2012 bol prebytok ešte vyšší, až 2,6 mil eur.

Podľa najnovšieho prieskumu, ktorý organizácia INEKO vypracovala, má mesto Martin dobré finančné zdravie ohodnotené číslom +1,5 a radí sa tak medzi 20 miest, ktoré dosiahli skóre medzi +1 a +2, čo znamená, že patria medzi relatívne finančne stabilné mestá. Výsledné číslo sa skladá z piatich parciálnych skóre za rôzne oblasti ako napríklad celkový dlh, dlhová služba, záväzky aspoň 60 dní po splatnosti, okamžitá likvidita či základná bilancia a skombinovaním týchto ukazovateľov finančnej stability vzniká výsledná celková známka finančného zdravia. Samosprávy môžu dosahovať skóre na intervale -3 až +3, kde kladné hodnoty naznačujú, že mesto je prevažne zdravé, pričom jeho finančnú stabilitu opisuje práve dosiahnuté skóre.

zdroj: Mesto Martin, foto: slovakiatravel.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *