štvrtok - 18. apríla, 2024
, Mesto Martin vstupovalo do pandémie s najväčším prírastkom finančného zdravia na Slovensku
Foto ilustračné

Mesto Martin vstupovalo do pandémie s najväčším prírastkom finančného zdravia na Slovensku

Na základe analýzy inštitútu INEKO mesto Martin do roku 2020 vstupovalo s najväčším prírastkom finančného zdravia spomedzi všetkých samospráv na Slovensku.

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) začiatkom roka zverejnil novú analýzu finančného zdravia miest za rok 2019 – rok, ktorý predchádzal pandémii koronavírusu SARS-CoV-2. Mestu Martin sa na základe analýzy podarilo za rok 2019 zlepšiť svoje finančné zdravie najviac zo všetkých obcí a miest na Slovensku.

Som nesmierne rád, že už v prvom roku nášho funkčného obdobia sa nám podaril takýto úspech. Je to dôkaz, potvrdený významným inštitútom, ktorý jasne hovorí o tom, že s financiami všetkých Martinčanov hospodárime zodpovedne a efektívne. Rok 2020 síce poznačila koronakríza, ale verím, že aj jeho hospodárske výsledky nás zaradia medzi samosprávy s najlepšími hospodárskymi výsledkami,“ povedal primátor mesta Martin Ján Danko. Mesto Martin k 1. januáru 2020 evidovalo celkovú sumu dlhu vo výške 8 083 109 eur (18,19%), pričom dlh tvorili úvery na investičné akcie z rokov 2007 a 2010 a úver a návratná finančná pomoc Ministerstva financií Slovenskej republiky v súvislosti s úhradou vo veci prehratého súdneho sporu v kauze Martinské hole. V roku 2020 mesto Martin čerpalo úver na dostavbu tréningového zimného štadióna na Podháji vo výške 2 088 000 eur a návratnú finančnú pomoc na výkon samosprávnych funkcií v období pandémie. V súčasnosti mesto Martin eviduje sumu úverov vo výške 11 471 109 eur (25,82%) a disponujeme rezervou vo výške 4 051 930 eur,“ zhrnul martinský primátor. Výsledky hospodárenia samospráv za rok 2020 budú zverejnené v januári 2022.

Zdroj: Mesto Martin

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …