štvrtok - 13. júna, 2024
, Mesto Žilina začalo s prípravami na celoplošné testovanie
Foto: Mesto Žilina

Mesto Žilina začalo s prípravami na celoplošné testovanie

Mesto Žilina začalo prípravy na celoplošné testovanie, ktoré by sa podľa informácií Ústredného krízového štábu malo uskutočniť už budúci víkend 23. a 24. januára. V utorok 12. januára o tom rokoval prostredníctvom videokonferencie krízový štáb mesta, ktorý sa venoval aj súčasnej epidemickej situácii v Žiline a regióne, platným preventívnym opatreniam a očkovaniu proti ochoreniu COVID-19.     

Mestský úrad v Žiline je pre verejnosť nedostupný až do piatku 22. januára, v prípade priaznivej epidemickej situácie sa opäť otvorí 25. januára. Občania však môžu úrad naďalej kontaktovať telefonicky či e-mailom. Aktuálne informácie Žilinčania nájdu aj na internetovej stránke mesta, na osobitnej internetovej stránke: https://koronavirus.zilina.sk

Rodičom sú aktuálne k dispozícii zariadenia starostlivosti o deti do troch rokov veku dieťaťa (detské jasle) na uliciach Veľká okružná 82 a Puškinova 14. Pre seniorov je prístupný aj Denný stacionár na Námestí J. Borodáča a jedálne pre seniorov v správe mesta na Námestí J. Borodáča 1, na Lichardovej ulici č. 44 v Žiline a výdajňa stravy na ulici A. Kmeťa 38. Zároveň je naďalej poskytovaná aj donáška stravy do domácností. Do nedele 24. januára je na území mesta Žilina prerušená činnosť tzv. sociálneho taxíka, prepravnej služby pre imobilných občanov a ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím.

Od pondelka 11. januára je v Žiline v zmysle rozhodnutia ministerstva školstva otvorených 22 materských škôl. Fungujú v obmedzenej prevádzke pre rodičov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a pre tých, ktorých charakter práce neumožňuje prácu z domu. Na všetkých 14 žilinských základných školách fungujú školské kluby detí v celodennej prevádzke. Žiaci sa v nich vzdelávajú v malých skupinách dištančne podobne ako ich spolužiaci. Pre školákov z klubov detí zabezpečujú školy aj stravovanie. Opätovné otvorenie základných škôl prvého a druhého stupňa bude mesto organizovať podľa aktuálnych nariadení ministerstva školstva.

Krízový štáb mesta sa zaoberal aj aktuálnou situáciou v zariadení pre seniorov – Úsmev v Žiline, kde  bolo v uplynulých dňoch zaznamenaných 26 klientov a osem zamestnancov s pozitívnym výsledkom testu na ochorenie COVID-19. Klienti zariadenia majú ľahký priebeh ochorenia koronavírusu, neboli zaznamenané vyššie telesné teploty či ťažkosti, ktoré by si vyžadovali hospitalizáciu do nemocnice. Seniori sa sťažujú len na bolesti kĺbov, hlavy či slabosť, vyskytli sa prípady nechutenstva do jedla a podobne.  V súčasnosti je situácia v zariadení stabilizovaná, postupuje sa v zmysle vypracovaného pandemického plánu. Vedenie zariadenia jednotlivé kroky konzultuje s Regionálnym Úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Žiline. O pozitívnych klientov, ktorí sú izolovaní od ostatných seniorov, sa stará vyčlenený odborný personál v päťdňových intervaloch. V stálej službe je 17-člnenný krízový tím, ktorý neopúšťa budovu. V zmysle zvýšených preventívnych opatrení je seniorom meraná telesná teplota a sledované sú zmeny na zdravotnom stave, najmä respiračné problémy. V zariadení Úsmev je taktiež vykonávaná priebežná priestorová ohnisková dezinfekcia a dezinfekcia kontaktných plôch. Testovanie na ochorenie COVID-19 je zabezpečované priebežne, v zmysle pravidiel a podľa pokynov RÚVZ.  Úsmev – zariadenie pre seniorov v Žiline má kapacitu pre 64 klientov, personál zariadenia tvorí 34 pracovníkov.

„Hoci sa informácie menia v čase, pracujeme na príprave celoplošného testovania v Žiline, ktoré už bolo mediálne avizované. S organizáciou už máme skúsenosti, verím preto, že ak sa testovanie uskutoční, prebehne rovnako bezproblémovo ako v minulom roku. Do prípravy testovania sa opäť zapojí veľké množstvo ľudí, ktorým vopred touto cestou ďakujem. Situácia nie je jednoduchá, ľudia sú unavení a všetci by sme boli najradšej, aby sme žili v pokojnejších časoch. Ja osobne, mesto, ale aj jeho pracovníci budeme v tomto procese maximálne nápomocní,“ podotkol primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Krízový tím mesta sa na utorkovom zasadnutí zaoberal aj pokračovaním očkovania zamestnancov kritickej infraštruktúry mesta. Prvých 73 pracovníkov, medzi nimi napríklad opatrovateľky, terénni sociálni pracovníci či mestskí policajti pracujúci v priamom kontakte s rizikovými skupinami, dostalo vakcínu proti ochoreniu COVID-19 v sobotu 9. januára. Prihlásiť na očkovanie sa stále môžu vybrané skupiny ľudí, ktoré pri starostlivosti o chorých priamo alebo nepriamo vypomáhajú. Formulár na prihlásenie je dostupný na stránke ministerstva zdravotníctva: https://www.old.korona.gov.sk/covid-19-vaccination-form.php.

Žilinská samospráva pracuje aj na príprave ďalších stálych mobilných odberných miest. V prípade potreby a zhoršenia epidemickej situácie bude obnovená činnosť Krízového centra mesta Žilina, informačnej telefonickej linky, online chatu pre nepočujúcich, činnosť dobrovoľníckej služby pre ľudí v núdzi, ako aj Centra dobrovoľníckej psychologickej podpory, podobne ako to bolo počas prvej vlny koronavírusu vlani.

Zdroj: Mesto Žilina

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Purist, Barmuseum: Purist

Barmuseum: Purist

festHUDOBNE  v Barmuseum po piate! Fanúšikovia elektropopu si  môžu do svojho kalendára zaznačiť dôležitý dátum …