štvrtok - 28. septembra, 2023
, Mestskej časti Bytčica bol udelený vlastný erb a vlajka

Mestskej časti Bytčica bol udelený vlastný erb a vlajka

V nedeľu, 21. februára, sa v Kultúrnom dome v žilinskej mestskej časti Bytčici uskutočnil slávnostný program počas ktorého bol Bytčici oficiálne udelený erb a vlajka.

Slávnostný program sa uskutočnil za účasti hlavného štátneho radcu pre heraldickú tvorbu z Ministerstva vnútra Ladislava Vrteľa, predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára, primátora mesta Žilina Igora Chomu, prvého zástupcu primátora Patrika Gromu, druhého zástupcu primátora Antona Trnovca – rodáka z Bytčice, mestských poslancov, bytčianskeho hasičského zboru, členov Jednoty dôchodcov Slovenska a obyvateľov Bytčice.

Slávnostný kultúrny program sprevádzal miestny ženský spevácky zbor a historické tradície. Hlavný „herold“, predseda Žilinského samosprávneho kraja a primátor mesta Žilina boli oblečení v slávnostných rúchach a aj odovzdávanie listiny a erbu prebehlo podľa historického zvyku. Herold svojim žezlom poklepal primátora mesta Žilina Igora Chomu a druhého zástupcu primátora Antona Trnovca po ramene. Podľa tohto práva to bol posledný úder, ktorý nesmeli opätovať. Následne sa všetci presunuli pred budovu Kultúrneho domu na ktorom slávnostne odhalili erb, už obce, Bytčice.

Erb Bytčice vychádza z historického bádania s pomocou Petra Štanského, riaditeľa Štátneho archívu v Žiline. V modrom štíte sa nachádza zlatý gryf s červeným jazykom a v striebornej zbroji, držiaci prednými labami veľký strieborný tulipán na zlatej prehnutej listnatej stopke. Vlajka Bytčice pozostáva zo siedmych pozdĺžnych pruhov vo farbách modrej, bielej, červenej a žltej. Vlajka má pomer strán 2:3 a ukončená je tromi cípmi – dvomi zástrihmi siahajúcimi do tretiny jej listu.

Erb a vlajka Bytčice spoločne s erbom a vlajkou ďalšej mestskej časti Vrania bola schválená mestskými poslancami na zasadnutí Mestského zastupiteľstva v utorok, 15. februára. Podľa primátora mesta Igora Chomu v budúcnosti získajú svoj erb a vlajku aj ostatné mestské časti Žiliny.

Foto: Žilinský samosprávny kraj

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *