nedeľa - 19. mája, 2024
, Mimoriadnu situáciu vyhlásila pre problémy so snehom aj obec Dolná Tižina
Ilustračné foto:pixabay.com

Mimoriadnu situáciu vyhlásila pre problémy so snehom aj obec Dolná Tižina

Mimoriadnu situáciu vyhlásili pre problémy so snehom aj obec Dolná Tižina v okrese Žilina, mesto Čadca aj kysucká obec Klokočov. V Žilinskom kraji je mimoriadna situácia v súvislosti so snehovou kalamitou celkom v deviatich obciach a meste v okresoch Žilina a Čadca.  

Informoval o tom vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline, Ľubomír Hollý. „V dôsledku extrémneho sneženia došlo v obci Dolná Tižina k výraznému obmedzeniu prejazdnosti a zjazdnosti na miestnych komunikáciách a ceste III. triedy. Žiadame preto občanov, ktorí majú technické vybavenie na odpratávanie snehu, aby sa prihlásili na obecnom úrade. Taktiež žiadame o preparkovanie áut, ktoré bránia zimnej údržbe a prejazdnosti ciest,“ informuje obec o vyhlásení mimoriadnej situácie na svojej internetovej stránke.

Mimoriadna situácia je v obciach Dolná Tižina, Terchová, Belá a Lutiše v okrese Žilina a Skalité, Čierne, Svrčinovec, Nová Bystrica, Čadca a Klokočov v okrese Čadca. Územie Žilinského kraja zasiahlo uplynulý týždeň intenzívne sneženie. Následkom zlých poveternostných podmienok a hustého sneženia kolabovala doprava, na cestách dochádzalo k nehodovým udalostiam, tvorili sa kolóny a viaceré samosprávy mali problémy s odpratávaním snehu či sprejazdnením ciest. Počet samospráv v kraji, ktoré v dôsledku snehovej kalamity vyhlásili počas minulého týždňa mimoriadnu situáciu, sa vyšplhal na 17.

V Tatrách je zvýšené lavínové ohrozenie, v ostatných pohoriach mierne 

Zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, aktuálne platí v najvyšších polohách Vysokých a Západných Tatier. V nižších polohách a ostatných pohoriach Slovenska platí mierna hrozba, druhý stupeň. Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) informoval, že problémom je ešte stále poprefukovaný sneh z predchádzajúceho sneženia v minulom týždni. „Vyskytovať sa môžu hlavne doskové lavíny zo suchého snehu,“ upozornil s tým, že nebezpečenstvo je koncentrované nad pásmo lesa, kde bol výraznejší vplyv vetra, a tiež do strmých žľabov, v ktorých sa nachádzajú nebezpečné dosky, preveje a vankúše.

Teploty v polohách nad 2000 metrov v noci dosiahli mínus 12 stupňov Celzia. Na pohorí to bolo okolo mínus päť stupňov. Za posledných 24 hodín napadlo do 20 centimetrov nového snehu, hlavne na južnej strane Nízkych Tatier a Veľkej Fatry. „Najbližšie dni sneženie nepredpokladáme,“ uzavrel.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …