sobota - 18. mája, 2024
Dušan Oláh, Miri luma/Môj svet
Foto: SNM v Martine

Miri luma/Môj svet

Nechajte sa uniesť nostalgiou, spojenou s miznúcim starým svetom Rómov, ktorú vo svojich dielach zachytáva rómsky neprofesionálny výtvarník Dušan Oláh.

Pri príležitosti Svetového dňa Rómov vás pozývame na výstavu Miri luma/Môj svet, ktorú v termíne 12. 4. – 31. 5. 2023 v priestoroch Etnografického múzea v Martine pripravilo Múzeum kultúry Rómov na Slovensku.

Dušan Oláh patrí k najznámejším rómskym neprofesionálnym výtvarníkom na Slovensku. Intenzívne tvorí už od roku 1985.

Čo sa týka štýlu, zo svetových maliarov ho najviac ovplyvnili Salvador Dalí, Pablo Picasso, z domácich maliar, grafik a ilustrátor Albín Brunovský. V jeho tvorbe dominujú dve nosné témy – clivosť za odklonom od tradičných hodnôt a druhou významnou témou je príroda a krajina. V prvom prípade využíva takmer výlučne techniku tzv. bodkovania perom, čím dosahuje ilúziu grafiky. V druhom prípade využíva najmä akvarel, menej maľbu akrylovými farbami.

Diela Dušana Oláha boli ocenené na viacerých súťažiach tvorby neprofesionálnych výtvarníkov. Svoju tvorbu neprezentoval len na spoločných výstavách, ale má už sa sebou aj niekoľko autorských výstav. Jeho výtvarné diela sa nachádzajú nielen v súkromných, ale aj múzejných zbierkach, napríklad Múzea kultúry Rómov na Slovensku či Muzea romské kultury v Brne.

Svetový deň Rómov, pripomínaný 8. apríla, oslavuje rómsku kultúru a rozširuje povedomie o problémoch, ktorým Rómovia čelia. Dátum súvisí so vznikom Medzinárodnej rómskej únie, ktorá bola založená v roku 1971 v Londýne.

Dušan Oláh, Miri luma/Môj svet

Zdroj: TS, Milena Kiripolská, SNM v Martine

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …