sobota - 1. októbra, 2022
, Mladíci mali v Žiline rozmieňať falošné bankovky, čelia obvineniu

Mladíci mali v Žiline rozmieňať falošné bankovky, čelia obvineniu

Pre pokusy o rozmieňanie falošných bankoviek obvinila polícia dvoch českých občanov. Ako ďalej informovala žilinská policajná hovorkyňa Jana Balogová, obvineniu zo zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov spáchaného formou spolupáchateľstva čelia 20-ročný Damián a 21-ročný Patrik.

Podľa doteraz zistených informácií mladíci po vzájomnej dohode v mesiaci november 2017 prostredníctvom internetovej stránky objednali 200 kusov falzifikátov eurobankoviek nominálnej hodnoty 50 eur. Za bankovky zaplatili bankovým prevodom 27 000 českých korún. Zakúpené eurobankovky priviezli do Žiliny s úmyslom rozmeniť za pravé.

Podľa polície ich 25. novembra vo večerných hodinách počas vianočných trhov predkladali v rôznych stánkoch s občerstvením a vianočným tovarom. „Spoločne takto rozmenili najmenej 25 bankoviek. Doposiaľ boli zaistené dve takéto podozrivé bankovky so sériovými číslami X94849580936 a Z80346486573. Podozrivé bankovky boli zaslané na expertízu,“ povedala Balogová. Podľa záverov odborného posudku Národnej banky Slovenska boli bankovky označené za menej podarený falzifikát so stupňom kvality vyhotovenia „4“. Obvineným mladíkom hrozí v prípade preukázania viny trest na sedem až dvanásť rokov väzenia.

Balogová tiež uviedla, že pri vykonávaní procesných úkonov s mladíkmi vyšli najavo aj poznatky k drogovej trestnej činnosti, ktorú obvinení páchali v Českej republike. „Tieto poznatky žilinskí kriminalisti v rámci policajnej spolupráce postúpili kolegom v Českej republike a na základe týchto poznatkov boli obidvaja mladíci v ČR obvinení aj z drogovej trestnej činnosti,“ dodala.

Zdroj: SITA

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Odkazy III., Odkazy III. koncert venovaný spomienke na Alicu Masarykov je za nami. Ako sa vydaril?

Odkazy III. koncert venovaný spomienke na Alicu Masarykov je za nami. Ako sa vydaril?

Dňa 17. septembra 2022 sa v rámci projektu Odkazy III. uskutočnil koncert klasickej hudby venovaný …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *