pondelok - 22. júla, 2024
, Mladíci mali v Žiline rozmieňať falošné bankovky, čelia obvineniu

Mladíci mali v Žiline rozmieňať falošné bankovky, čelia obvineniu

Pre pokusy o rozmieňanie falošných bankoviek obvinila polícia dvoch českých občanov. Ako ďalej informovala žilinská policajná hovorkyňa Jana Balogová, obvineniu zo zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov spáchaného formou spolupáchateľstva čelia 20-ročný Damián a 21-ročný Patrik.

Podľa doteraz zistených informácií mladíci po vzájomnej dohode v mesiaci november 2017 prostredníctvom internetovej stránky objednali 200 kusov falzifikátov eurobankoviek nominálnej hodnoty 50 eur. Za bankovky zaplatili bankovým prevodom 27 000 českých korún. Zakúpené eurobankovky priviezli do Žiliny s úmyslom rozmeniť za pravé.

Podľa polície ich 25. novembra vo večerných hodinách počas vianočných trhov predkladali v rôznych stánkoch s občerstvením a vianočným tovarom. „Spoločne takto rozmenili najmenej 25 bankoviek. Doposiaľ boli zaistené dve takéto podozrivé bankovky so sériovými číslami X94849580936 a Z80346486573. Podozrivé bankovky boli zaslané na expertízu,“ povedala Balogová. Podľa záverov odborného posudku Národnej banky Slovenska boli bankovky označené za menej podarený falzifikát so stupňom kvality vyhotovenia „4“. Obvineným mladíkom hrozí v prípade preukázania viny trest na sedem až dvanásť rokov väzenia.

Balogová tiež uviedla, že pri vykonávaní procesných úkonov s mladíkmi vyšli najavo aj poznatky k drogovej trestnej činnosti, ktorú obvinení páchali v Českej republike. „Tieto poznatky žilinskí kriminalisti v rámci policajnej spolupráce postúpili kolegom v Českej republike a na základe týchto poznatkov boli obidvaja mladíci v ČR obvinení aj z drogovej trestnej činnosti,“ dodala.

Zdroj: SITA

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Vertikal Martinky, Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

V nedeľu 7. júla 2024 čaká nadšencov behu do vrchu skutočná výzva – beh výsekom zo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *