štvrtok - 13. júna, 2024
, MT: Čo spája a odlišuje Slovensko a Slovinsko? Ukáže výstava SNM

MT: Čo spája a odlišuje Slovensko a Slovinsko? Ukáže výstava SNM

Poukázať na zhody a odlišnosti v minulosti i v súčasnosti Slovenska a Slovinska je cieľom výstavného projektu, ktorý od štvrtka 25. januára ponúkne Slovenské národné múzeum (SNM) v Martine – Etnografické múzeu.

Výstavu s názvom Slovensko – slovinská dimenzia pripravili Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, Veľvyslanectvo Slovinskej republiky na Slovensku a Slovenské národné múzeum v Martine. Pre verejnosť bude v sídle Etnografického múzea SNM na Malej hore 2 prístupná do 31. marca, informovala zástupkyňa riaditeľky SNM v Martine Hana Zelinová.

„Slovensko a Slovinsko majú nielen veľmi podobný a často zamieňaný názov, ale aj veľa spoločných čŕt v kultúre a spôsobe života. Zámerom výstavného projektu je poukázať na zhody a odlišnosti v našej kultúrnej tradícii ako aj v súčasnej každodennosti,“ priblížila výstavu Zelinová. Výstava na ne poukáže cez históriu, kultúru, mestá aj prírodu, ale i významné osobnosti oboch slovanských krajín, ktorých osudy aj diela sú často prekvapivo paralelné. Slovensko a Slovinsko predstavia fotografie, umelecké diela aj filmové dokumenty, ktoré doplnia sprievodné texty.

Projekt výstavy vznikol zo spolupráci medzi bývalou veľvyslankyňou Slovinskej republiky na Slovensku Bernardou Gradišnik, vysokoškolskými učiteľmi a študentmi, ktorých zaujali tieto podobnosti a rozdiely pri štúdiu slovinského jazyka, stredoeurópskych štúdií, etnológie, architektúry aj medzinárodných vzťahov. Výstava vznikla ako trojjazyčná, popri slovenčine a slovinčine aj v anglickej verzii a má putovať po ďalších európskych štátoch. V SNM v Martine si ju všetci záujemcovia môžu pozrieť počas pracovných dní okrem pondelka od 9:00 do 17:00 a cez víkend od 10:00 do 18:00.

Zdroj: SITA

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Purist, Barmuseum: Purist

Barmuseum: Purist

festHUDOBNE  v Barmuseum po piate! Fanúšikovia elektropopu si  môžu do svojho kalendára zaznačiť dôležitý dátum …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *