piatok - 8. decembra, 2023
Múzeum, Múzeum pre Vás: od zberateľa po múzeum
Foto: archív Považského múzea

Múzeum pre Vás: od zberateľa po múzeum

Zbieranie historických mincí, medailí, sôch, obrazov či ďalších vecí umeleckej alebo historickej hodnoty bolo kedysi výsadou len bohatých vrstiev. Tie sa snažili o ich vlastníctvo nielen pre potešenie oka, ale aj pre demonštráciu svojho vkusu, bohatstva a postavenia.

Zakladaním verejných múzeí sa to však zmenilo a rôzne vzácne predmety  kultúrnej hodnoty  sa začali sprístupňovať aj širokej verejnosti. Predstavitelia štátu alebo národných hnutí aj prostredníctvom múzeí chceli priblížiť svoj príbeh a poukázať na svoju históriu a kultúrnosť. Exponáty v nich odkazovali na dejiny daného národa alebo štátu, jeho významných príslušníkov, alebo priestor, ktorý obývali. Hodnota zbierkových predmetov sa preto neodvíjala už len od množstva použitého zlata alebo umeleckého prevedenia, ale aj od toho, aký význam jednotlivé veci predstavovali pre daný štát alebo národ. Postupne sa začali zakladať aj mestské alebo regionálne múzeá, ktoré sa sústreďovali na krásy a pamätihodnosti miestnej krajiny.

Ak sa chcete dozvedieť viac o dejinách zberateľskej činnosti a ochrany kultúrneho a prírodného dedičstva na Hornom Považí, príďte 20. novembra o 14.30 hod. do Budatínskeho hradu na komentovanú prehliadku výstavy 8 deka múzea, ktorá vznikla pri príležitosti 80. výročia Považského múzea.

Spoločne sa vyberieme po stopách zbierania, uchovávania a vystavovania predmetov tvoriacich kultúrne dedičstvo Žiliny a jej širokého okolia. Dozviete sa viac o okolnostiach vzniku Považského múzea,  jeho predstaviteľoch,  neľahkom období súvisiacim napríklad s ideologickým tlakom zo strany komunistického režimu, ale aj o rôznych zaujímavostiach z jeho fungovania.

Kvôli obmedzenej kapacite je vhodné sa vopred objednať na tel. č. 0907 108 659 alebo na emailovej adrese  kudzbelova@pmza.sk. Cena vstupného je 2 €/osoba.

Múzeum, Múzeum pre Vás: od zberateľa po múzeum

Zdroj: TS, Zuzana Kudzbelová, historička Považského múzea

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Cigánsky oheň, Cigánsky oheň ponúkne koncert hudobníka svetového kalibru a ty naň môžeš vyhrať voľné vstupenky!

Cigánsky oheň ponúkne koncert hudobníka svetového kalibru a ty naň môžeš vyhrať voľné vstupenky!

V sobotu 25. novembra budú mať priaznivci živelnej, temperamentnej hudby a tanca svoj sviatok! Na …