piatok - 1. marca, 2024
, Na Bambuskách bolo plno reportérov. Čo sa tam stalo?

Na Bambuskách bolo plno reportérov. Čo sa tam stalo?

Martin: V uplynulých týždňoch sa v komunitnom centre Bambusky konal mediálny kurz Amen Sam Novinara, kde sa deti naučili viac o tom, čo sú to médiá a ako fungujú.

Čo ich zaujalo najviac?

Seminár organizovalo občianske združenie Beautiful People, ktorého členovia majú niekoľkoročné skúsenosti s prácou v médiách. „Baví nás práca s kamerou či mikrofónom, preto sme sa chceli o zážitok z nej podeliť aj s deťmi. Možno to niektoré motivuje, aby sa viac zaujímali o dianie okolo seba, prípadne o prácu v mediálnej oblasti,“ uviedla lektorka kurzu Tatiana Paučinová. Počas štyroch stretnutí si deti mohli osvojiť viacero teoretických i praktických znalostí.  Teoretická časť seminára sa zameriavala predovšetkým na základné pojmy, históriu médií či formu novinárskych prejavov.

, Na Bambuskách bolo plno reportérov. Čo sa tam stalo?

Keďže sa v mnohých médiách často objavujú aj nepravdivé či zavádzajúce informácie, v ktorých je niekedy ťažké zorientovať sa,  organizátori deti poučili aj o týchto nástrahách. „Veľa detí trávi čas na sociálnych sieťach, ale na to, ako ich využívať a ako triediť informácie, žiaden manuál nedostali. Preto sme im na pár jednoduchých príkladoch túto problematiku objasnili,“ popísal jednu z osnov lektor Dominik Konček.

Najväčší záujem u detí jednoznačne vzbudila praktická časť. Do rúk dostali kamery, mikrofóny a vyskúšali si aj prácu novinárov . „Ako podľa teba vyzerá práca novinára?“ zisťovala v úlohe reportérky Adriana. „Novinár vyhľadáva informácie a potom ich posúva ďalším ľuďom. Ja sa im aj čudujem, lebo to majú strašne ťažké,“ odpovedala pohotovo Rebeka. Deti si vyskúšali modelovú situáciu kladenia otázok na základe fiktívneho prípadu trestného činu, spoločne vytvorili reportáž o priebehu novinárskeho kurzu či o schopnostiach a záľubách samotných účastníkov kurzu. „Čo si sa naučil na tomto kurze?“ zaujímala sa Ilonka. „Rozprávať do mikrofónu, nehanbiť sa pred kamerou a natáčať na kameru,“ zhodnotil Tomáš.

, Na Bambuskách bolo plno reportérov. Čo sa tam stalo?

Deti sa pýtali profesionála

O praktické skúsenosti sa s deťmi podelil aj kameraman z televízie Markíza, ktorý im dal niekoľko dobrých tipov, ako pracovať s kamerou. Následne sa ocitol na druhej strane, ako je zvyknutý, pretože sa objavil pred kamerou a deti mu kládli otázky. „Ocitli ste sa niekedy v patovej situácii?“ zaujímala sa Samantha. „Zažili ste niečo smiešne?“ pýtal sa Radko. Janka, opačne, zaujímalo, či sa  kameraman niekedy ocitol v nebezpečenstve. Malí reportéri hosťa nešetrili a formou spravodajského rozhovoru sa tak dozvedeli viacero zaujímavých príbehov z jeho práce.

6. decembra sa v budove komunitného centra objavil aj Mikuláš s jeho pomocníkmi a ani tí neunikli otázkam zvedavých reportérov. Výsledkom spoločného úsilia počas trvania kurzu boli krátke video-reportáže a výtlačok 1. vydania BAMBInovín, ktoré spracovali lektori.  Na záverečnom stretnutí  tieto výstupy, ako aj priebeh seminára zhodnotili a zavŕšili ho malou oslavou – ako sa na deti patrí – sladkosťami. Sme radi, že deti kurz zaujal, pričom s väčšinou sme sa stretávali pravidelne. Bolo pekné sledovať tú radosť, keď dostali priestor predviesť sa a ešte viac, keď sa im niečo podarilo. Nebáli sa pýtať, boli aktívne a s niektorými by sme radi pokračovali aj mimo tohto workshopu,“ zhodnotila Tatiana Paučinová.

 

Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Zdroj: účastníci kurzu Amen Sam Novinara,  OZ Beautiful People

, Na Bambuskách bolo plno reportérov. Čo sa tam stalo?

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Martin, V poslednom zápase nadstavby Martin podľahol Bardejovu. Priestor na odvetu príde v play-off

V poslednom zápase nadstavby Martin podľahol Bardejovu. Priestor na odvetu príde v play-off

V šiestom a zároveň poslednom kole nadstavbovej časti 2. hokejove ligy sa na ľade v …