štvrtok - 20. júna, 2024
, Projekt dedovizeň z TURCA zoznámil deti s tradíciami
Foto/Zdroj: Združenie turčianskych muzikantov

Projekt dedovizeň z TURCA zoznámil deti s tradíciami

Združenie turčianskych muzikantov pripravilo projekt pod názvom dedovizeň z TURCA, ktorý je podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia. Pre predškolákov prináša vzdelávacie aktivity pod názvom Turiec očami detí, ktoré sú založené na pripomínaní si tradícií, spojených s naším regiónom a na ich originálnom približovaní prostredníctvom cyklov edukačných aktivít na témy: Príroda Turca, Remeslá a Dni, keď vyčíňajú strigy.

Tvorivé stretnutia na tému: Dni, keď vyčíňajú strigy sa uskutočnili v priebehu novembra 2019 v MŠ J. Lettricha a v MŠ Tajovského v Martine. Lektorkami tvorivých dielní boli Mgr. Eva Palovčíková Záthurecká a Mgr. Monika Ondrušová, ktoré predškolákom porozprávali o magických dňoch koncom jesene a začiatkom zimy, keď sa dni skracovali a tma vyvolávala v našich predkoch obavy a strach z nepoznaných síl, ktoré dokázali zvíťaziť nad slnkom.

Deň Kataríny sa chápal ako prvý stridží deň, začiatok zimy. Celé rodiny sa chránili v tento deň pred strigami jedením cesnaku, robili ním i kríže na dverách a ženy mali zakázané chodiť na návštevy. Navyše nesmeli vkročiť do domu ako prvé, inak by sa v danom dome po celý rok rozbíjal riad. Ženám sa v tento deň zakazovalo priasť, tkať a šiť. V obci končili zábavy, zabíjačky  i svadby, v najbližšiu nedeľu začínal totiž advent a počas neho boli hlučné zábavy zakázané.

Deň Ondreja sa spájal najmä s veštbami týkajúcimi sa vydaja. Pre zistenie povolania svojho budúceho muža, liali dievčence roztavené olovo cez ucho kľúča do nádoby s vodou. Podľa toho, ako vyzeralo stuhnuté olovo v miske, veštili dievčatá povolanie mládencov, za ktorých sa mali vydať. Podvečer sv. Ondreja chodievali triasť plotmi, aby zistili, za koho sa vydajú. Hovorili: „Plote, plote, trasiem ťa, svätý Ondrej, prosím ťa, abys’ mi dal znati, s kým ja budem pred oltárom státi.“ Dievčence verili, že sa vydajú do toho domu, z ktorého počuli zaštekať psa.

Z počasia v deň sv. Barbory zvykli zas ľudia predpovedať, ako má byť aj nasledujúce dni. Lebo vraj aké je počasie na Barboru, také býva až do Vianoc. A keď ovocinári videli na stromoch srieň, verili, že budú mať na rok hojnú úrodu.

Na Luciu chodili po domácnostiach Lucky, ktoré mlčky prechádzali domom a ometali kúty husím krídlom či pierkom, čím vymetali duchov, choroby i trápenia.

Záverečný program Turiec očami detí sa uskutoční 18. decembra 2019 o 9:30 h v priestoroch Súkromného hudobno-dramatického konzervatória v Martine a je realizovaný s finančným prispením mesta Martin.

 

Zdroj: Monika Ondrušová/Združenie turčianskych muzikantov

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Detská nedeľa, Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Deň plný hier a zábavy – aj taká bude Detská nedeľa 2. júna 2024 v …