štvrtok - 23. marca, 2023
, Žilinský samosprávny kraj ocenil významné osobnosti
Foto/Zdroj: ŽSK

Žilinský samosprávny kraj ocenil významné osobnosti

Žilinský samosprávny kraj a županka Erika Jurinová slávnostne ocenili významné osobnosti v kraji. Stalo sa tak v priestoroch Slovenského komorného divadla v Martine. Cenu ŽSK si odniesli štyri výnimočné osobnosti, Pamätnú plaketu získali piati.

Cenu ŽSK si odniesli štyri výnimočné osobnosti

Žilinský samosprávny kraj v závere roka udeľuje najvyššie krajské ocenenia významným osobnostiam, ktorých život je nejakým spôsobom spätý zo Žilinským krajom. Nominácie posiela verejnosť, poslanci, ale i združenia a inštitúcie. Porota vybrala laureátov, ktorých schválilo krajské zastupiteľstvo. Tento rok si Cenu ŽSK prevzali Gabriela Nosáľová – farmakologička a prvá profesorka v tomto odbore vôbec, Jaroslav Prokop – 94 ročný aktívny bojovník v Slovenskom národnom povstaní, ktorý celý život šíri osvetu medzi mladými ľuďmi o vojnových udalostiach a manželský pár Oľga a Ľubomír Feldekovci za celoživotný prínos v oblasti kultúry, literárnej tvorby a šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí.

,,Som hrdá, že máme v kraji toľko výnimočných ľudí. Prišlo nám takmer tridsať nominácií a bolo naozaj veľmi náročné vybrať. Nakoniec nám do siene slávy pribudli významné osobnosti kultúrneho, či vedeckého života, ale aj ľudia, ktorí svoj život zasvätili práci s mladou generáciou, či pomoci iným. Každý z nich si za svoj celoživotný prínos zaslúži našu vďaku a úctu,“ povedala županka Erika Jurinová.

Žilinský kraj rozdal aj pamätné plakety

Pamätnú plaketu získali dlhoročná herečka Slovenského komorného divadla v Martine Jana Oľhová, umelecký fotograf, výtvarník a grafik Ivan Köhler, priekopník v problematike mastocytóz a medzinárodne rešpektovaný profesor Martin Péč, celosvetovo uznávaný biblista, spoluautor viac ako 25 kníh a polygot František Trstenský a dvojica zakladateľov charitatívneho športového podujatia Barlatón na pomoc ľuďom so zdravotným postihnutím. Ivan Šobáň a Dalibor Novotný.

Žilinská župa ocenila významného osobnosti kraja už po deviatky krát. Vlani najvyššie ocenenie Cenu ŽSK získali detská lekárka Oľga Čechová, profesor a vedec Milan Dado a dlhoročný ochotnícky divadelníka organizátor liptovského zdravotníctva Karol Komandera.

Počas roka župa ocenila aj ľudí, ktorí pracujú v školstve, nemocniciach, kultúre a v sociálnych zariadeniach.

Zdroj: Žilinský samosprávny kraj

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Robo Opatovsky, Robo Opatovský: „Už aj ja mám svoju Lásku“

Robo Opatovský: „Už aj ja mám svoju Lásku“

Spevák a skladateľ Robo Opatovský zverejnil videoklip k svojej novej skladbe Láska. Tú nahral spolu s Romanom Mečiarom, …