streda - 28. februára, 2024
, Na Bulvári odhalili pamätnú tabuľu Jána Frátrika

Na Bulvári odhalili pamätnú tabuľu Jána Frátrika

Vo štvrtok, 25. februára, bola na Ul. Antona Bernoláka (Bulvár) odhalená pamätná tabuľa známeho žilinského spisovateľa a pedagóga, Jána Frátrika za účasti primátora mesta Igora Chomu, predsedu Zboru Žilincov Miroslava Pfliegera a aj dcéry spomínaného spisovateľa, Tatiany Budke. 

Výrobu a osadenie pamätnej dosky Jánovi Frátrikovi zabezpečila Oblastná organizácia cestovného ruchu Malá Fatra a slávnostné odhalenie organizoval Zbor Žilincov. „V tejto súvislosti pripomíname, že po významnom žilinskom básnikovi a pedagógovi sa plánuje pomenovať Námestie Jána Frátrika – budúce centrálne námestie pripravovanej zóny „Centrum Na Hlinách“ (v okolí budovy VURAL-u),“ uviedol hovorca mesta Žilina, Pavol Čorba.

Ján Frátrik, s umeleckým menom Janko Frátrik, (* 9. október 1916, Žilina – † 31. júl 2000, Žilina) bol slovenským básnikom katolíckej moderny a prekladateľom nemeckej a francúzskej poézie. Jeho život bol úzko spätý so Žilinou, v ktorej sa Ján Frátrik narodil, študoval i pôsobil ako učiteľ. Bol spoluzakladateľom Zboru Žilincov a nemôžeme zabudnúť ani na jeho niekoľkoročnú činnosť ako kronikára mesta Žilina. Za svoju všestrannú a bohatú činnosť dostal Ján Frátrik mnohé vyznamenania a uznania. V roku 1967 získal literárnu Cenu mesta Žiliny za zbierku básní Kamenný vzdych. V roku 1969 Cenu a Striebornú medailu J. A. Komenského za dielo Moderné postupy pri rozbore verša na Uherskobrodských dňoch, Pamätnú medailu v roku 1968, čestný titul Zaslúžilý učiteľ v roku 1970, jubilejnú plaketu k 50. výročiu Speváckeho zboru slovenských učiteľov. V roku 1981 mu Rada Mestského národného výboru udelila pamätnú medailu Zaslúžilý občan mesta. V roku 1996 sa stal laureátom prestížnej ceny Zboru Žilincov Genius loci Solnensis za významnú literárnu činnosť venovanú Žiline a Mesto Žilina mu udelilo Čestné občianstvo mesta Žilina. Stalo sa tradíciou, že Mesto Žilina udeľuje svojim zaslúžilým pedagógom Cenu Janka Frátrika za pedagogiku. Rok 2011 vyhlásil Žilinský samosprávny kraj za Rok Jána Frátrika na Hornom Považí.

Foto: autor

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

David Kollar, Barmuseum: Kollar/Cox/Raineri/Live – Special guest Erik Truffaz

Barmuseum: Kollar/Cox/Raineri/Live – Special guest Erik Truffaz

Slovenský gitarista a skladateľ filmovej hudby David Kollar predstaví mystickú a jedinečnú fúziu komponovanej a …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *