nedeľa - 21. júla, 2024
, Na Národnom cintoríne v Martine sme si uctili pamiatku zosnulých

Na Národnom cintoríne v Martine sme si uctili pamiatku zosnulých

Na pietnom mieste národnej kultúrnej pamiatky, Národnom cintoríne v Martine, sa v piatok 31. októbra o 14. hodine ako každoročne konala pietna spomienka na všetkých zosnulých.

Prvé novembrové dni patria spomienke na všetkých tých, ktorí medzi nami už nie sú. Spomíname na ich život, vzdávame im úctu a navštevujeme miesta ich posledného odpočinku. Slovenská národná knižnica pripravuje na Národnom cintoríne mesta Martin pietnu spomienku, na ktorej si máme podľa slov Jarmily Kováčovej, riaditeľky odboru múzeí Slovenskej národnej knižnice, pripomenúť posolstvá, ktoré nám zanechali všetci zosnulí. Na Martinskom cintoríne je pochovaných mnoho významných dejateľov zo všetkých oblastí ľudkého života, ktorých celoživotná práca je odkazom pre súčasnú spoločnosť.„Slovenská národná knižnica sa stará o hrobové miesta a pomníky významných osobností, ktoré stáli pri zrode nielen kultúrnej identity Slovenska, ale aj novodobých moderných dejín, športu, hospodárstva, jednoducho všetkých oblastí života. Literárne múzeum Slovenskej národnej knižnice spravuje 43 hrobových miest a pri príležitosti pamiatky zosnulých sa postaralo o 210 hrobových miest.“

Tohtoročná pietna pamiatka bola venovaná aj spomienke na významného slovenského spisovateľa Janka Jesenského pri príležitosti 140. výročia jeho narodenia a niesla sa i v znamení 100. výročia vypuknutia prvej svetovej vojny. Pripomenuli sme si život Janka Jesenského od narodenia, študijných časov, pracovných činností, až po jeho tvorbu a vrcholové diela.

Zdroj: redakcia

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *