streda - 22. marca, 2023
, Na Oravskom hrade pristúpili k sanácií vnútorného brala
Foto: oravskemuzeum.sk

Na Oravskom hrade pristúpili k sanácií vnútorného brala

Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj pristúpilo v mesiaci október k sanácii vnútorného hradného brala pod Citadelou. Ide o zastabilizovanie vnútorného hradného brala z dôvodu záchrany národnej kultúrnej pamiatky Oravský hrad.

Počas realizačných prác bude pohyb v areáli Oravského hradu z bezpečnostných dôvodov obmedzený a niektoré časti hradu budú pre návštevníkov neprístupné. Za predpokladu priaznivého počasia budú práce na brale trvať cca 6 – 8 týždňov. Z tohto dôvodu upozorňujeme návštevníkov na obmedzenia, ktoré sa budú týkať zmien pri trase Základného okruhu s platnosťou od 9.10.2019. V priebehu realizačných prác nebudú pre návštevníkov sprístupnené: expozícia justície, etnografická expozícia a najvyššia časť Oravského hradu – Citadela.

Kompenzáciou za spomínané priestory, ktoré sú súčasťou Základného okruhu bude prehliadka I.nadzemného podlažia Thurzovho paláca. Súčasťou Základného okruhu do odvolania zmien bude: I.brána, II.brána, Južný bastión – tunel, III. brána, Hlavné nádvorie, I. nadzemné podlažie Thurzovho paláca (do odvolania), Západná bašta, Korvínov palác, Palác Jána z Dubovca a Obytná veža. Návštevníci sa budú z prehliadky Základného okruhu vracať čiastočne v protismere. Veľký okruh počas trvania prác nebude pre návštevníkov prístupný. Trasa Malého okruhu sa nemení.

Z uvedených dôvodov Oravské múzeum pristúpilo aj k zrušeniu nočnej prehliadky „Bojíte sa tmy“, ktorá sa mala konať, dňa 25.10.2019.

Zdroj: Oravské múzeum

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Robo Opatovsky, Robo Opatovský: „Už aj ja mám svoju Lásku“

Robo Opatovský: „Už aj ja mám svoju Lásku“

Spevák a skladateľ Robo Opatovský zverejnil videoklip k svojej novej skladbe Láska. Tú nahral spolu s Romanom Mečiarom, …