nedeľa - 14. júla, 2024
, Na počiatku bola myšlienka …

Na počiatku bola myšlienka …

Bol utorok. Slnečné, teplé popoludnie. Začínalo sa leto roku 1994. Z Martina sa ozvalo súkromné rádio Rebeca, ktoré začalo vysielať na frekvencii 106,9 MHz na severe Slovenska z vysielača na Krížave. Bolo to v pionierskych časoch súkromného rozhlasového vysielania na Slovensku, kedy súkromných rádií bolo ešte málo a málo bolo aj skúseností. O to väčšie bolo nadšenie.

Nápad vytvoriť v Martine rádio dostal Vlastimil Bača, ktorý na vysokej škole pracoval v Internátnom rozhlasovom štúdiu (IRŠ) a vedel si rádio predstaviť. Dušan Antalík, vedúca osobnosť skupiny TEAM mal zas skúsenosti s hudbou a návštevou už existujúcich rádií. Ja som mal skúsenosti s vedením redakcie, aj keď išlo len o školský časopis. Naša trojica spojila svoje sily so spoločnosťou APIS, ktorá mala sídlo v Turčianskych Tepliciach a vďaka jej predstaviteľovi Ľubomírovi Kanisovi sa podarilo dať spoločne dohromady všetko potrebné na to, aby Rádio Rebeca získalo v decembri 1993 svoju prvú licenciu.

Martinu rádio pristalo. Vždy to bolo kultúrne mesto a to sa odrážalo aj vo vysielaní rádia Rebeca. Od samého začiatku sa venovalo životu v regióne, hudobnému a kultúrnemu zvlášť. Herci Slovenského komorného divadla boli v rádiu častými hosťami. Moderátori hovorili spisovnou slovenčinou a mali kultivovaný prejav. Zvukový charakter rádiu dodali hudobníci z martinskej skupiny Team, ktorí ponúkli zvučky a nastavili zvuk. Vtisli mu aj jemnú pečať rockového rádia, ktoré nikdy nemalo problém s podielom slovenskej hudby, na čom mali majitelia aj tvorcovia rádia v jednej osobe, eminentný záujem. Vôbec textovo zrozumiteľných pesničiek bola vždy v rádiu Rebeca väčšina, ak k slovenským priradíme aj české, ktoré sa hrali tiež veľmi často. Preto sa stalo rádio Rebeca legendou v slovenskom éteri.

Rádio sa stalo ešte známejším po tom, ako začalo vysielať na ďalších dvoch frekvenciách 94,2 MHz z Kráľovej Hole a 87,7 MHz zo Suchej hory nad Banskou Bystricou. Ale financovať také veľké pokrytie, od Trenčína až po Prešov sa ukázalo nad možnosti rádia. Preto sa v roku 2002 pridalo do vznikajúcej siete B1 a zmenilo na podnet nových majiteľov hudobnú orientáciu na „oldies“. Rebeca si však vďaka kvalitným informáciám a moderátorom svojich poslucháčov udržala až do roku 2004, kedy sieť B1 a s ňou aj Rebeca v Martine skončili. Po krátkej odmlke sa v roku 2005 z Banskej Bystrice ozvala „Rebbeca“ opäť, ale to už je história, ktorá bola prikrátka, a ktorá sa nás netýka.

Nadviazať na legendu je neľahká, no veľmi inšpirujúca záležitosť. Je jasné, že to už nebude tá stará Rebeca. Za tých dvadsať rokov od jej začiatkov, ba aj za tých desať od jej konca sa svet predsa len trošičku zmenil. V jeho súčasnom stave sa nám javí ako užitočné, zamerať sa na pozitívne javy, ktoré sa dennodenne objavujú v našom okolí a hovoriť o nich. Rebeca teda bude nová. My dúfame, že pre poslucháčov opäť príjemná.

Milan Nemček

Foto: rebeca.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Rock Beat

Rock Beat

Relácia Rock Beat s Mariannou White vám prináša to najnovšie i najlepšie zo súčasnej alternatívnej …

One comment

  1. Kedy začínate s vysielaním rádia REBECA ?

    Mám záujem o spoluprácu v oblasti športu !

    Pán Nemček už na túto tému so mnou hovoril aj telefeonicky aj písomne mi to potvrdil. Ďakujem a teším sa na ďalšiu spoluprácu.

    S pozdravom Jozef Cvajniga tel. 0911 / 059 580

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *