piatok - 1. decembra, 2023
www.oazy.sk, Na Slovensku pribudne 26 zelených oáz. Projekty z každého kraja zabojujú o váš hlas
Foto: Tieň na Pustom hrade (Zelene oázy 2022), Ekopolis

Na Slovensku pribudne 26 zelených oáz. Projekty z každého kraja zabojujú o váš hlas

V novom ročníku grantového programu Zelené oázy vybrala odborná komisia zo 162 prihlásených žiadostí 18 projektov, ktoré získajú priamu  finančnú podporu. O  výške podpory pre ďalších 8 projektov rozhodne verejnosť v hlasovaní od 6. februára do 6. marca na www.oazy.sk.

V 17. ročníku grantového programu Zelené oázy hodnotila komisia až 162 žiadostí o podporu na výsadby zelene a ekologické opatrenia, ktoré majú pribudnúť v mestách a obciach na celom Slovensku. V duchu témy aktuálneho ročníka „S nápadom, spolu a zodpovedne“, sú podporované udržateľné nápady, ktoré spájajú ľudí pri formovaní pestrého prostredia v ktorom žijeme dnes, ale slúžiť bude aj budúcim generáciám. Hodnotila sa kvalita plánovaných výsadieb, ako aj zapojenie dobrovoľníkov z miestnych komunít.

Priama podpora nápadov, ale aj hlasovanie v každom kraji

Priamu podporu získalo 18 najlepšie hodnotených projektov z celého Slovenska. Ďalších 8 z vrcholu rebríčka sa bude uchádzať o hlasy verejnosti. „Aj tento rok žiadatelia zaslali kvalitné projekty, ktoré má zmysel podporiť. Hlasovanie sme nastavili o niečo férovejšie, kedy žiadny z projektov neodíde naprázdno – každý z nich získa už na začiatku 1000 eur a v hlasovaní verejnosti sa bude uchádzať o navýšenie podpory pre svoj nápad,“ približuje mechaniku hlasovania programová manažérka z Nadácie Ekopolis, Ľubica Štúberová. „Do hlasovania postúpil jeden projekt z každého kraja Slovenska,“ dodáva Štúberová. Hlasovanie bude prebiehať od 6. februára do 6. marca 2023 na webovej stránke www.oazy.sk.

O podporu verejnosti súťažia tieto projekty:

  • Žilinský kraj

1. komunitná záhrada Liptovský Mikuláš

LIPA – liptovskí aktivisti, OZ

Obyvatelia na sídlisku Podbreziny s podporou mesta Liptovský Mikuláš vytvoria prvú komunitnú záhradu v meste, vysadia ovocné stromy, bylinky, vykopú studňu, zriadia kompostovisko. Do projektu plánuje občianske združenie zapojiť blízke školy či zariadenie pre seniorov.

  • Bratislavský kraj

Na ceste z púšte do oázy – školská permakultúrna farma

Súkromná základná škola Jolly Homeschool

Školská permakultúrna farma v Pezinku chce vysadiť ovocné kríky, postaviť ďalšie záhony na pestovanie zeleniny a zachytávať dažďovú vodu na polievanie záhrady do nádrží.

  • Trnavský kraj

Združenie obcí mikroregión Klátovské rameno

Výsadba stromov pri cyklotrasách

Združenie má v pláne vysadiť popri novej cyklotrase medzi Dunajskou Stredou a Dunajským Klátovom 30 javorov a 120 kríkov drieňa, vtáčieho zobu a bršlenu, ktoré prinesú pre cyklistov tieň a pre prostredie viac drobných živočíchov a vtáctva.

  • Nitriansky kraj

Alej nás spája

Alej na Prameni, o.z.

Miestna komunita v nitrianskej mestskej časti Prameň plánuje vysadiť gaštany, orechy, jarabiny aj  javor a buk, postaviť vyvýšené záhony, zelenú stenu a k výsadbe umiestniť ďalšie dva úle.

  • Trenčiansky kraj

Občianské združenie GaBa

V duchu udržateľnosti

V Baťovianskej záhrade v Partizánskom je mnoho zelene a tá hlavne v letných mesiacoch vyžaduje výdatné zalievanie. Preto v záhrade umiestnia nádrže na dažďovú vodu, ktorú budú zvádzať z priľahlých striech.

  • Banskobystrický kraj

Oživujeme naše mestské sady

Mesto Lučenec

V mestskom ovocnom sade v Lučenci plánujú výsadbu ďalších 60 ovocných stromov a krov. Sad je verejne dostupný a využívaný na samozbery, vzdelávacie ovocinárske podujatia, ochutnávky a exkurzie.

  • Prešovský kraj

Prírodná klimatizácia z ovocných stromov

Základná škola s materskou školou, Spišské Bystré,

Na záhrade základnej školy v Spišskom Bystrom je plán vysadiť ovocný sad, ktorý v lete poskytne prirodzený tieň a ochladenie školskej telocvične a  v zime do nej prepustí slnečné svetlo. Zároveň doplnením nádrže na dažďovú vodu si chce ZŠ zabezpečiť zdroj na polievanie vysadeného sadu.

  • Košický kraj

Športový klub SPIŠ

Zelená ovocná oáza Vyšný Hámor

V Spišskej Novej Vsi, časti Vyšný Hámor chcú členovia športového klubu vysadiť ovocný sad. Táto lokalita je východzím miestom pešej a cyklo turistiky, a tak momentálne zanedbané miesto dostane novú tvár a zmysel.

Konečné výsledky s pridelenou výškou podpory pre jednotlivé projekty budú známe po uzavretí hlasovania a vyhodnotení výsledkov, v pondelok 13. marca 2023.

Grantový program Zelené oázy má dlhodobou snahu podporovať environmentálne užitočné riešenia na území celého Slovenska. Pri riadení programu spolupracuje Nadácia Ekopolis s donorom programu spoločnosťou SLOVNAFT, a.s..

Zdroj: TS, Nadácia Ekopolis

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MHA Martin, Tri zápasy tri výhry. Hokejisti Martina si poradili s kvalitným súperom zo Senice

Tri zápasy tri výhry. Hokejisti Martina si poradili s kvalitným súperom zo Senice

V zápase tretieho kola 2. hokejovej ligy Martin hostil tím Senice vyskladaný z hráčov, ktorí …