štvrtok - 18. apríla, 2024
, Nadácia Žilinského samosprávneho kraja otvorila nové priestory
Foto: zilinskazupa.sk

Nadácia Žilinského samosprávneho kraja otvorila nové priestory

Nové priestory Nadácie Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) na podporu rodiny a Rodinného centra pomoci otvorili v utorok na Ulici Republiky 1 v Žiline predsedníčka ŽSK Erika Jurinová a správkyňa nadácie Gabriela Podolanová.

Nadácia pomáha ľuďom v núdzi

Nadácia pomohla takmer už 80 rodinám, spustila verejnú zbierku a začala budovať sieť spolupracujúcich organizácií, aby spoločne poskytovali v Žilinskom kraji komplexnú pomoc a poradenstvo ľuďom v núdzi. „Cítili sme, že existuje skupina ľudí, ktorej nevie nikto pomôcť. Žiadosti sa množili, preto sme sa rozhodli, že to skúsime zasanovať aspoň do nejakej miery. Minulý rok schválili poslanci Zastupiteľstva ŽSK pre nadáciu dotáciu 20.000 eur. Prerozdelilo sa reálne 18.000 eur, zvyšok peňazí išiel aj na rekonštrukciu a na prípravu nových priestorov,“ povedala Jurinová.

Doručením žiadosti sa podľa nej spúšťa intenzívna komunikácia so žiadateľmi a inštitúciami v regiónoch. „S obecnými a mestskými úradmi, úradmi práce, neziskovými organizáciami, centrami včasnej intervencie, centrami právnej pomoci. Ale aj s regionálnymi kanceláriami charity, školami či so sociálnymi pracovníkmi ŽSK. Títo odborní pracovníci pomáhajú pri zisťovaní reálnej situácie v rodine. Žiadateľom sa vždy ponúka aj ďalšia forma pomoci, ktorú si vyžaduje ich situácia,“ vysvetlila hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

Rodinné centrum poskytuje bezplatne poradenstvo

Popri nadácii funguje aj Rodinné centrum pomoci, ktoré zabezpečuje sociálne, psychologické a bezplatné právne poradenstvo aj prostredníctvom spolupracujúcich organizácií. „Krok za krokom sa vytvára sieť spolupracujúcich organizácií v kľúčových oblastiach podpory. Napríklad sme rozbehli spoluprácu s občianskym združením Pomoc obetiam násilia, ktorého právnik poskytuje v priestoroch nadácie bezplatnú právnu pomoc. Napĺňa sa tak náš hlavný cieľ – poskytovať kompletný balík pomoci, ktorý pomôže žiadateľom zaradiť sa do normálneho života a žiť dôstojne,“ uviedla Podolanová.

O finančnej pomoci rozhoduje podľa hovorkyne ŽSK správca nadácie, ak je suma nižšia ako 1000 eur. „To umožňuje rýchle a flexibilné rozhodovanie. O sume vyššej ako 1000 eur rozhoduje správna rada. Takáto suma bola v prvej výzve pridelená jednej žiadosti, priemerná suma príspevku bola 460 eur. Nadácia a Rodinné centrum pomoci sídlia centre Žiliny, v budove Považskej galérie umenia. Priestory sú pre verejnosť otvorené v pracovných dňoch od 8. do 15. hodiny,“ dodala Remencová.

Zdroj: TASR

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …