utorok - 21. mája, 2024
, Nadácia Žilinského samosprávneho kraja pomohla už takmer sedemdesiatim rodinám
Foto: ŽSK

Nadácia Žilinského samosprávneho kraja pomohla už takmer sedemdesiatim rodinám

Za jeden rok pôsobenia pomohla Nadácia ŽSK desiatkam rodín finančne, materiálnym vybavením, ale aj poskytnutím odbornej pomoci.  Záujem o jej služby rastie.

Nadácia pomáha ľuďom v ťažkých životných situáciach

Založením Nadácie župa začala pomáhať jednotlivcom a rodinám, ktoré sa ocitnú v ťažkej životnej situácii. Od svojho vzniku rozdelila viac ako 30-tisíc eur a finančne pomohla takmer 70-tim rodinám.  ,,Stretávame sa s rôznymi osudmi ľudí. Niektorí zápasia s  chorobou, sociálnym vylúčením, iní s osamelosťou. Z fondov Nadácie sme zakúpili a inštalovali čerpadlo do staršieho rodinného domu, čím sme rodine s dvomi deťmi umožnili používať sprchu a tečúcu vodu. Hoci celý život pracovali, ich príjem narušili choroby  aj pracovný úraz. Osamelej matke štyroch detí sme kúpili bicykel, aby sa po práci ľahšie mohla presunúť do škôlky pre dieťa a do ďalšej práce, ktorou sa snaží zabezpečiť rodinu. Jej príkladná starostlivosť a vytrvalosť sú obdivuhodné. Podporili sme aj študentku umeleckej strednej školy, nádejnú umelkyňu,  ktorá žije s chorými rodičmi v materiálnom nedostatku a pre jej napredovanie v škole  bolo potrebné základné technické vybavenie, “ priblížila Gabriela Podolanová, správkyňa Nadácie.

Nadácia vďaka sponzorom získala notebooky pre mnohodetné rodiny pod hranicou chudoby, nábytok a vybavenie do domácností,  zrekonštruovali sa nevyhnutné sanitárne priestory v byte, zakúpila a inštalovala sa žumpa do domu bez kanalizácie. ,,Nie je to však len o rozdávaní peňazí. Dôležitá je práve odborná pomoc. S mnohými rodinami pracujeme aj po poskytnutí pomoci,“ uviedla žilinská županka Erika Jurinová.

Odbornú pomoc zabezpečuje Rodinné centrum pomoci

Odbornú pomoc zabezpečuje Rodinné centrum pomociktoré poskytuje odborné poradenstvo prostredníctvom spolupracujúcich organizácií. ,,Spájame špecialistov, ktorí sprevádzajú jednotlivcov i rodiny v sociálnej, právnej aj psychologickej oblasti pri riešení ich ťažkostí, aby sa z krízovej situácie dostali. Pomáhame hľadať zariadenia pre viacdetné rodiny, kontaktujeme mediátorov, psychológov, ale i špeciálnych pedagógov a vyhľadávame ďalšie zdroje možnej pomoci, aby sa rodine dostala komplexná pomoc. Chceme ľuďom v núdzi pomôcť, aby sa zaradili do normálneho života, a aby žili v dôstojných podmienkach,“ dodala županka.

Bezplatná právna pomoc sa poskytuje vždy v utorok a štvrtok od 9.00 do 14.00 hodiny, základné sociálne poradenstvo (aj žiadosti o umiestnenie do zariadení) poskytuje denne od 8.00 do 15.00 a v prípade záujmu o psychologickú pomoc  je možné sa objednať telefonicky na číslach  0948 386 342 alebo 0948 911 223.

Rodinné centrum pomoci a Nadácia ŽSK pre podporu rodiny sídlia od 1. marca v priestoroch Považskej galérie umenia v Žiline. Župa chce postupne rozšíriť rodinné centrá aj do ostatných regiónov v kraji. Najbližšie plánuje otvorenie dvoch rodinných centier v Martine a Čadci.

Zdroj: Žilinský samosprávny kraj

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …