utorok - 23. júla, 2024
, Najlepší barmani žijú v Turci. A je to opäť barmanka

Najlepší barmani žijú v Turci. A je to opäť barmanka

Vo štvrtok, 9. apríla, sa uskutočnil 4. ročník medzinárodnej juniorskej súťaže MLADÝ BARISTA, ktorú organizovala Súkromná stredná odborná škola EDUCO v Námestove v spolupráci so Školou baristu Stanislava Cibuľu a partnerom spoločnosti MONIN. Tejto súťaže sa zúčastnila i žiačka Strednej odbornej školy (SOŠ) obchodu a služieb v Martine Andrea Kováčová a zvíťazila.

, Najlepší barmani žijú v Turci. A je to opäť barmankaSúťaže sa zúčastnilo 15 študentov z viacerých stredných odborných škôl zo Slovenska a Poľska. Súťažiaci museli v časovom limite 12 minút pripraviť 4 porcie cappuccina a 4 voľné alkoholické alebo nealkoholické nápoje. Odborná porota hodnotila  kvalitu pripravených nápojov, vyváženosť, harmóniu chuti a arómy. Dôležitá bola aj slovná prezentácia pripraveného nápoja a jeho charakter. Porota sledovala taktiež celkový dojem predvádzaných zručností. Použitie správnych šálok, doplnkov, množstvo a teplotu kávy a mliečnej peny, dokončenie cappuccina spôsobom „latte art“ ako aj zaujímavé ingrediencie využité pri príprave voľného nápoja. Ďalším kritériom hodnotenia bola úroveň ovládania baristickej techniky, správne používanie kávovaru, mlynčeka, čistota a hygiena na pracovisku. V neposlednom rade sa hodnotili aj vedomosti o káve, odborné vyjadrovanie, osobné vystúpenie súťažiacich, kreativita, komunikácia s porotou a vzťah k obecenstvu.

SOŠ obchodu a služieb Martin reprezentovala žiačka štvrtého ročníka odboru Hotelovej akadémie Andrea Kováčová, ktorú odborne pripravovala majsterka odbornej výchovy Soňa Štanclová a súčasná najlepšia barmanka sveta Jana Karkušová. „Zvládnuť všetky podmienky hodnotenia, zmestiť sa do časového limitu a pritom zaujať svojim vystúpením porotu a divákov nebolo jednoduché ani pre ostrieľaného študenta. Naša žiačka, Andrea Kováčová bola v tejto disciplíne nováčikom, a aj napriek tomu bola úspešná. K našim doterajším oceneniam si môžeme pripísať ďalšie prvenstvo a to: cenu za najlepší alkoholický kávový nápoj. Súťaž nám dala veľa skúseností a je pre nás novou motiváciou byť aktívni aj v tejto kategórii,“ prezradila hrdá majsterka Soňa Štanclová.

„Stredisko odbornej praxe čašnícke v SOŠ obchodu a služieb v Martine sa snaží svojim študentom poskytovať čo najviac možností odborne rásť a vzdelávať sa vo svojej profesii. Žiaci majú možnosť absolvovať rôzne vzdelávacie kurzy, semináre a zároveň majú príležitosť otestovať svoju kreativitu a zručnosť na odborných súťažiach,“ dodala Štanclová.

V rámci tohto úspechu Andrea Kováčová zavíta 16. apríla do nášho štúdia, kde v živom rozhovore s Evou Lacovou o 14-tej hodine o svojom jedinečnom úspechu prezradí viac. Nalaďte si Rebecu na frekvencii 99,6 MHz alebo počúvajte na stránke www.rebeca.sk.

Foto: sosmt.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *