nedeľa - 16. júna, 2024
, Najstarší ženský spolok Živena odovzdal už po 17-krát cenu E. M. Šoltésovej

Najstarší ženský spolok Živena odovzdal už po 17-krát cenu E. M. Šoltésovej

V piatok 30. septembra sa stretli členovia Živeny pri príležitosti už 17. ročníka Šoltésovej Martina. Tento rok malo toto podujatie viacero vrcholov – otvorenie vynoveného centra Živeny aj s knižnicou, odovzdanie ceny E. M. Šoltésovej a konferencia na tému „Listy – dôležitý zdroj informácií o dobe“ alebo „Čo sa stane, keď prestane písať listy“.

Najstarší ženský spolok na Slovensku vznikol 4. augusta 1869 predovšetkým vďaka mužom: redaktorovi Ambrovi Pietrovi, Viliamovi Paulinymu-Tóthovi, Martinovi Čulenovi a Mikulášovi Ferienčíkovi, ktorí prostredníctvom novín vyzvali ženy a zorganizovali zriaďujúce zhromaždenie v Turčianskom svätom Martine. Vytýčený cieľ – vzdelávať slovenské ženy vo financiách, varení, výchove detí a samozrejme, kultúre, oslovil v krátkom čase stovky žien. Bohužiaľ v roku 1955 bol tento spolok rozpustení. Opäť začal fungovať v roku 1990 zásluhou spisovateľky Hany Zelínovej. Počas fungovania spolku sa na pozícií predsedníčky vystriedalo viacero žien. Jednou z nich bola aj E. M. Šoltésová.

A tak sa v piatok 30. septembra stretli členovia Živeny pri príležitosti už 17. ročníka Šoltésovej Martina. Stretnutie členov sa začalo pietnym aktom na Národnom cintoríne. Živeniarky položili kytice na hroby predsedníčok Živeny. Jednou  z týchto predsedníčok bola aj Elena Maróthy Šoltésová. Nad jej hrobom zaznela aj hymna Kto za pravdu horí, ktorú zaspievali práve živeniarky. Pri tejto príležitosti neobišli ani hrob Ambra Pietra, ktorý bol iniciátor vzniku spolku. Potom sa spoločne presunuli do spolkového centra Živeny kde otvárali vynovené centrum aj s knižnicou.

Viac o tomto centre a novej knižnici nám porozprávala predsedníčka ústredia Živeny Magda Vašáryová:

Niečo o histórií vzniku spolku Živena a jej terajšom fungovaní nám prezradila tajomníčka ústredia Alena Bučeková:

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Ivan Bella, Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Objaviteľ siedmych nových dinosaurov Martin Kundrát a prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella budú 25. mája …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *