utorok - 23. júla, 2024
, Najväčšiu časť zmesového odpadu z mikulášskych domácností tvorí biologicky rozložiteľný kuchynský odpad
Foto: FB/Mesto Liptovský Mikuláš

Najväčšiu časť zmesového odpadu z mikulášskych domácností tvorí biologicky rozložiteľný kuchynský odpad

Najväčšiu časť zmesového odpadu z mikulášskych domácností tvorí biologicky rozložiteľný kuchynský odpad. Vyplýva to z výsledkov ručného triedenia obsahu čiernych nádob z rodinných domov a bytov, ktoré radnica realizovala uplynulý týždeň v rámci kampane Myslíme EKO, triedime BIO. Mesto Liptovský Mikuláš o tom informuje na svojej stránke.

Do analýzy odpadu pochádzajúceho z mestskej časti Demänová s prevahou rodinných domov a z Podbrezín, sídliska panelákového typu, sa pustila desiatka dobrovoľníkov v špeciálnych ochranných kombinézach. Až pätinu reprezentatívnej vzorky odpadu tvoril biologicky rozložiteľný odpad, z toho len nepatrná časť bol zelený odpad zo záhrad. Domácnosti z bytových domov pritom vyprodukovali väčšie množstvo kuchynského odpadu. V rodinných domoch väčšinou tento odpad kompostujú. „Pred tromi rokmi sme do všetkých rodinných domov v meste rozdali nádoby na zelený odpad. Odvtedy každý rok zbierame väčšie množstvo tohto odpadu, vlani to bolo 2825 ton. Teraz sa nám len potvrdilo, že máme efektívne zabezpečenú infraštruktúru zberu zeleného odpadu,“ skonštatoval primátor Ján Blcháč.

Výsledky analýzy ukázali, že obyvatelia Liptovského Mikuláša majú rezervy najmä v zhodnocovaní jedla. Od 1. júla však mesto spúšťa zber kuchynského odpadu z domácností, čo so sebou prinesie výrazné zníženie podielu zvyškov z kuchyne v zmesovom odpade. Radnica s cieľom pripraviť Mikulášanom čo najlepšie podmienky pre pohodlné triedenie kuchynského bioodpadu zabezpečila pre všetky domácnosti nad rámec zákonom stanovených povinností štartovacie balíčky pozostávajúce z perforovaného košíka, biologicky rozložiteľných vrecúšok a infoletáku.

Z ďalších separovateľných zložiek odpadu predstavujú najväčší podiel plasty (17,27 %). Toto číslo však zbytočne navýšili plastové vrecúška, do ktorých boli osobitne zabalené jednotlivé zložky odpadu. „Počas analýzy nás zaskočilo, že v každom veľkom plastovom vreci sa nachádzalo niekoľko menších vreciek, do ktorých ľudia balia osobitne jednotlivé druhy odpadu. Napríklad zvyšky z varenia zabalia do vrecúška a hodia ho do veľkého vreca v koši, rovnako plienky a ostatné odpady sú zabalené zvlášť a tento medzikrok zbytočne navyšuje množstvo plastov v zmesovom odpade,“ uviedla vedúca Oddelenia životného prostredia a poľnohospodárstva na Mestskom úrade v Liptovskom Mikuláši Mária Lošonská.

Výraznejšie zastúpený bol aj papier (6,36 %), všetky ostatné separovateľné zložky mali v zmesovom odpade podiel nižší ako štyri percentá. Najzastúpenejším neseparovateľným odpadom boli plienky. Vo všeobecnosti sú obyvatelia Liptovského Mikuláša v triedení odpadu zdatní. Miera vytriedenia už niekoľko rokov po sebe dosiahla viac ako 50 percent. Aj analýza potvrdila, že približne polovica odpadu z domácností už bola netriediteľná. „Mesto Liptovský Mikuláš sa dlhodobo snaží znížiť svoju stopu na životnom prostredí. Pravidelne sa radíme medzi najlepšie triediace slovenské samosprávy, no neustále sa snažíme napredovať. Vďaka výsledkom analýzy môžeme efektívnejšie zacieliť našu snahu a nasmerovať osvetu náležitým smerom,“ doplnila koordinátorka kampane Romana Nemcová.

Mesto za rok 2020 získalo certifikát, podľa ktorého vytriedilo 3 313 982 kíl odpadu. Tým prispelo k celkovej úspore emisií skleníkových plynov recykláciou obalov organizácie zodpovednosti výrobcov Envi-pak až 70 545 000 kíl oxidu uhličitého.

Zdroj: Mesto Liptovský Mikuláš

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

uc sa v muzeu, Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Na nové vedomosti nemusíte čakať, kým sa začne škola. Letné prázdniny a začiatok školského roka môžete …