piatok - 19. apríla, 2024
, Nemocnica v Martine liečila už niekoľko detí s nebezpečným syndrómom pre prekonaní Covid-19
Foto: UNM

Nemocnica v Martine liečila už niekoľko detí s nebezpečným syndrómom pre prekonaní Covid-19

U niektorých detí, ktoré prekonali bezpríznakové ochorenie Covid-19, sa po niekoľkých týždňoch objavil veľmi vážny syndróm. MIS-C – multisystémový zápalový syndróm je ochorenie podobné Kawasakiho chorobe, zápalu ciev v detskom veku. V univerzitnej nemocnici Martin riešili už 5 takýchto prípadov post covidových problémov u detí.

„Dodnes medicína upriamuje svoju pozornosť najmä na zvládnutie akútnych prejavov ochorenia Covid-19, predovšetkým tých s ťažkým priebehom. Aktuálne sa však okrem očkovania pozornosť upriamuje aj na rôzne po covidové komplikácie. Tieto môžu nastať nie len u dospelých pacientov, ale aj u detí, ktoré majú zväčša bezpríznakový či len mierny priebeh ochorenia. Prípadne ani nevedia, že ho prekonali,“ informoval prof. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., imunológ martinskej nemocnice. Prvé komplikácie u detí sa podľa jeho slov začali objavovať s prvými skúsenosťami medicínskej spoločnosti s týmto ochorením. Dva až šesť týždňov po prekonaní Covidu sa u dieťaťa vyvinie stav, ktorý imunológ opisuje ako veľmi dramatický.

„Dieťa vyzerá vyslovene toxicky, stav pripomína otravu krvi. Je sprevádzaný vysokými horúčkami, ktoré trvajú niekoľko dní, výrazným zvýšením rôznych zápalových parametrov v krvi. Na koži sa objavuje výsyp, zápal spojiviek, zrýchlená srdcová činnosť, ochorenie spôsobuje postihnutie srdcovo-cievneho systému a prináša široké spektrum ďalších príznakov,“ priblížil prejavy syndrómu MIS-C profesor Jeseňák. Predpokladá sa, že syndróm MIS-C je akousi náhle zaktivovanou odpoveďou imunitného systému dieťaťa po prekonaní ochorenia SARS-CoV-2. „Imunitný systém, ktorý bol primárne aktivovaný ochorením neskôr začína poškodzovať vlastné tkanivá v tele, ako keby prestal rozoznávať, čo je naše vlastné. Prejavuje sa predovšetkým v podobe zápalu ciev, z čoho vyplývajú jednotlivé klinické príznaky,“ uviedol profesor Miloš Jeseňák.

Upozornil, že je veľmi dôležité ochorenie poznať, včas ho diagnostikovať a najmä začať s jeho liečbou. „Pokiaľ sa nelieči, môže mať pre dieťa dramatické následky. U detí, ktoré sú ochorením postihnuté, je dominantne ohrozený srdcovo-cievny systém a hrozí zápal srdcového svalu,“ upozornil detských imunológ a zároveň dodal, že syndróm nie je limitovaný vekom. „Podľa našich skúseností sú ním štandardne postihnuté deti vo veku 8 až 12 rokov, nezriedka aj mladšie. Aktuálne u nás ležia 3 deti s týmto syndrómom. Doteraz sme mali v martinskej nemocnici už 5 takýchto prípadov. A všetky mali príznaky úplne rovnaké.“ Stav všetkých detí vyžadoval hospitalizáciu na špecializovaných lôžkach, okrem dvoch detí na jednotkách intenzívnej starostlivosti, ležali všetky na detskom ARO oddelení. Do martinskej nemocnice boli zväčša privezené z iných pracovísk.

Zdroj: UNM

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Na Bystričku, Križovatka I/65 s ulicou Na Bystričku bude bezpečnejšia

Križovatka I/65 s ulicou Na Bystričku bude bezpečnejšia

Na križovatke cesty I/65D v Martine pri obci Bystrička, začala výstavba nového technologického riešenia, ktoré …