sobota - 22. júna, 2024
, Celoplošný skríning v nemocnici v Žiline odhalil 1 % pozitívnych
Zdroj: fnspza.sk

Celoplošný skríning v nemocnici v Žiline odhalil 1 % pozitívnych

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline sa v priebehu 18. až 26. januára 2021 zapojila do celoplošného skríningu antigénovými testami COVID-19 a otestovala celkom 8.377 ľudí, z toho 87 s pozitívnym výsledkom. Miera pozitivity otestovaných vo FNsP Žilina tak dosiahla úroveň 1,04 %. 

Žilinská nemocnica otestovala okrem 5.882 ľudí v rámci mobilných odberových miest na antigénové testovanie COVID-19 pre verejnosť aj 1.424 zamestnancov, 739 rodinných príslušníkov a 332 pacientov prijímaných alebo hospitalizovaných v zdravotníckom zariadení v danom období. „Vzhľadom na veľký záujem o antigénové testovanie sme sa rozhodli naše mobilné odberové miesta ľuďom čo najviac sprístupniť a ešte minulý týždeň sme operatívne predĺžili ich prevádzku. Nad rámec štandardného času sme mimoriadne robili i počas víkendu, a to každý deň od rána až do 18-tej hodiny,“ informovala vedúca ošetrovateľskej starostlivosti FNsP Žilina Gabriela Tvrdá s tým, že najviac ľudí absolvovalo antigénový test v piatok 22. januára 2021.

„V tento deň sme za desať hodín zrealizovali rekordný počet výterov – 1549. Najviac pozitívnych prípadov sme zase odhalili v pondelok 18. januára 2021. Z 501 otestovaných osôb na mobilnom odberovom mieste pre verejnosť išlo až o 20 ľudí, ktorých výsledok antigénového testu vyšiel pozitívny,“ priblížila G. Tvrdá.

Aj držitelia negatívneho výsledku by však naďalej mali dodržiavať všetky hygienicko-epidemiologické odporúčania a správať sa zodpovedne. Negatívny test neznamená, že pacient nie je infikovaný, môže byť v inkubačnej dobe ochorenia.
Antigénové testovanie COVID-19 v rámci mobilných odberových miest pre verejnosť prebieha od štvrtka 28. januára 2021 v štandardnom režime – v pracovné dni od 7.00 do 15.00 h (posledný odber o 14.45 h). Mobilné odberové miesto sa nachádza za pavilónom gynekológie a pôrodníctva (oproti záchytnému parkovisku pri Liečebni dlhodobo chorých). Žilinská nemocnica poskytuje pacientom tiež možnosť objednať sa na presný termín prostredníctvom portálu www.korona.gov.sk. Viac informácií aj na webstránke www.fnspza.sk v sekcii Aktuálne.
Zdroj: Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Rozhlasové vysielanie, 100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

Rozhlasové vysielanie je na našom území prítomné už viac ako 100 rokov. Keď sa v …