streda - 13. novembra, 2024
, Neonatologická klinika Univerzitnej nemocnice Martin sa pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí zahalila do purpurovej
Foto: UNM

Neonatologická klinika Univerzitnej nemocnice Martin sa pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí zahalila do purpurovej

Deň 17. november patrí svetovému dňu predčasne narodených detí. Pri tejto príležitosti sa celý svet zafarbuje do purpurovej, ktorá je oficiálnou farbou predčasne narodených detí. Symbolizuje purpurové srdce, vyznamenanie v americkej armáde, ktoré sa udeľovalo zraneným vojakom. Práve purpurové srdce symbolicky vyjadruje odmenu predčasne narodenému dieťatku za boj o život. Do purpurovej sa pri tejto príležitosti na celý týždeň zafarbila aj Neonatologická klinika Univerzitnej nemocnice Martin.

Svetový deň predčasne narodených detí si rôznou formou zdravotníci martinskej neonatológie pripomínajú už niekoľko rokov. Pre aktuálnu situáciu tento rok sprievodné podujatie pre širokú verejnosť zorganizovať nemohli. Svetový deň predčasniatok si tak pripomenuli aspoň na klinike. „Spolu s občianskym združením Malíček sme sa pridali k ľuďom s „purpurovým srdcom“, svoju podporu predčasne narodeným detičkám a ich rodinám vyjadrujeme oblečením vo fialovej farbe, pripravili sme malé darčeky pre rodičov i detičky. Tradičnou súčasťou tohto sviatku je osvietenie významných dominánt na celom svete purpurovou farbou. Tohto roku sme sa nechali inšpirovať a na fialovo sa rozžiarili aj priestory našej kliniky,“ informovala primárka Neonatologickej kliniky UNM doc. MUDr. Katarína Maťašová, PhD.

Cieľom svetového dňa predčasne narodených detí je okrem iného rozšíriť osvetu laickej verejnosti o predčasných pôrodoch. Podľa skúseností docentky Maťašovej čakajú rodičov dni, týždne a niekedy aj mesiace strachu, obáv a neistoty. „Často sa mamička obviňuje z toho, že dieťatko nemohla donosiť do termínu, čo jej psychickú záťaž len zhoršuje. Vtedy rodičia potrebujú pomoc. Nielen od rodiny, ale aj od známych, od ľudí, ktorí podobnou cestou už prešli, od nás všetkých,“ vysvetlila neonatologička a ako ďalej dodala, „každé predčasne narodené dieťatko je veľký bojovník. Pri prepustení z nemocnice už má spolu s rodičmi veľký kus cesty za sebou, ale veľa prekážok ich čaká aj v nasledujúcich mesiacoch. Vzhľadom na to, že sa narodilo príliš skoro, jednotlivé orgány neboli pripravené na život mimo maternice. Z toho môžu vyplývať následky do budúcnosti, ktoré je potrebné včas diagnostikovať a liečiť.“ Predčasne narodené deti tak musia s rodičmi navštevovať oveľa častejšie rôznych špecialistov. Fyzioterapeuta a rehabilitačného lekára, ktorí usmerňujú priebeh rehabilitácie, neurológa, ktorý sleduje psychomotorický vývoj, podľa potreby je dieťa vyšetrené kardiológom, hematológom a detským chirurgom. „Dôležité je sledovanie u pneumológa, ako aj prevencia vírusového ochorenia spôsobeného RSV vírusom pomocou podávania protilátok. Celú starostlivosť koordinujeme v našej ambulancii pri Neonatologickej klinike, kde sledujeme ich ďalší vývoj. Tým nastavujeme zrkadlo aj našej práci,“ uviedla lekárka K. Maťašová, ktorá je zároveň predsedníčkou odbornej spoločnosti neonatológov.

Na Slovensku sa ročne narodí zhruba 5000 detí predčasne, teda približne každé desiate. Podľa docentky Maťašovej predčasných pôrodov pribúda. „Príčiny sú viaceré. Za jednu z hlavných možno považovať stúpajúci vek rodičiek, pretože v tehotenstve vo vyššom veku stúpa aj počet komplikácií. Vďaka pokrokom v medicíne a lepšej liečbe sa môžu stať matkou aj ženy so závažným ochorením, ktorým by sa to v minulosti možno nepodarilo. K stúpajúcemu počtu predčasne narodených detí prispieva aj asistovaná reprodukcia a viacplodové tehotnosti.“

Peknou tradíciou na neonatologickej klinike UNM je, že ich kontakty s malými bojovníkmi aj ich rodinami odchodom z nemocnice nekončia. Rodičia posielajú zdravotníkom fotografie, aby vedeli ako postupne rastú a ako sa im v živote darí. „Detičky po predčasnom narodení trávia s nami niekoľko týždňov i mesiacov. Za tento čas sa stávajú aj našimi, delíme sa s nimi o radosti, trápime sa, keď sa im nedarí a stávame sa súčasťou ich rodín. V čase, keď sme sa mohli stretávať, nás naši bývalí pacienti často navštevovali a neobišli nás ani vtedy, keď išli náhodou okolo z iného vyšetrenia či kontroly,“ hovorí doc. MUDr. Katarína Maťašová, PhD., ktorá rada spomína aj na rôzne podujatia, ktoré pred vypuknutím koronakrízy organizovali. „Naposledy to bol „zázračný beh“ v minulom roku, mali sme v pláne v tejto tradícii pokračovať. Vidieť naše detičky rásť nás veľmi teší a verím, že raz príde čas, kedy sa opäť stretneme. Spoločné podujatia, na ktorých sme sa mohli stretnúť „ako jedna rodina“ boli úžasné,“ uzavrela K. Maťašová, podľa ktorej sú predčasne narodené deti „zázračné bytosti“, ktoré majú silu žiť a odhodlanie bojovať aj vtedy, keď dospelí už strácajú nádej.

Zdroj: Zuzana Marčeková, Univerzitná nemocnica Martin

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MHA Martin, Martin doma rozdrvil HK Bratislava. Trenér Čepan odkazuje: „Toto mesto nepatrí do 2.ligy“

Martin doma rozdrvil HK Bratislava. Trenér Čepan odkazuje: „Toto mesto nepatrí do 2.ligy“

V 4. kole 2. Slovenskej hokejovej ligy MHA Martin pred domácim publikom celkom jednoznačne porazil …