štvrtok - 18. júla, 2024
termálne kúpele, Netradičná kombinácia, ktorá vás postaví na nohy! Káva a termálne kúpele
Ilustračné foto: RossHelen/Shutterstock.com

Netradičná kombinácia, ktorá vás postaví na nohy! Káva a termálne kúpele

Nielen náročná práca, štúdium a povinnosti v rodine vás vyčerpávajú natoľko, že si od stresu a depresie trháte vlasy na hlave? V takom prípade je čas na to, aby ste sa zastavili a na nohy sa opäť postavili. Budete prekvapení, ale ja tu jedna netradičná kombinácia, ktorá by vám mohla v tomto smere veľmi dobre pomôcť. Nielen termálne pramene v kúpeľoch, ale aj káva majú na naše telo priaznivé účinky.

Poďme si niečo málo o týchto dvoch zázračných medicínach povedať, aby ste sa opäť mohli zo svojho života radovať.

Zdravotné výhody a prínosy liečivého termálneho prameňa piešťanských kúpeľov

Liečebné sily horúcich prameňov sa využívajú už tisíce rokov a v Európe a Japonsku sú široko akceptované ako prírodné možnosti liečby rôznych bežných ochorení. Je známe, že horúce pramene majú množstvo terapeutických výhod, pričom mnohí vedci z celého sveta študujú balneológiu alebo „liečbu chorôb kúpaním“ podrobnejšie. A má to svoje dôvody. Termálne pramene liečivých vôd, ktoré si môžete vychutnať aj po ubytovaní v Hoteli Park v Piešťanoch, majú pre náš organizmus niekoľko výhod.

Zlepšujú a zvyšujú krvný obeh

Voda nachádzajúca sa v prírodných horúcich prameňoch obsahuje množstvo rôznych minerálov, vrátane vápnika a hydrogenuhličitanu sodného. Naše telá absorbujú tieto minerály pokožkou, keď sme v horúcom prameni, čo zvyšuje cirkuláciu a celkový prietok kyslíka v tele.

Znižujú stres a podporujú spánok

Minerálna voda v horúcich prameňoch môže tiež pomôcť znížiť stres tým, že uvoľní vaše napäté svaly. Zatiaľ čo vaša telesná teplota stúpne vo vani a potom sa ochladí, keď vyjdete, môže vám tiež pomôcť uvoľniť sa a upadnúť do hlbšieho spánku.

Uľavujú od bolesti

Jedna izraelská štúdia zistila, že horúce minerálne kúpele môžu pomôcť pri úľave od bolesti a únave spôsobenej rozšírenou bolesťou. Je to preto, že teplo môže otupiť naše vnímanie bolesti blokovaním receptorov bolesti v našom tele. Tiež nadnášanie vo vode často umožňuje voľnejší pohyb, pretože voda podporuje kĺby tela. Preto nielen plánovaný kongres v Piešťanoch by mal byť dôvodom vašej návštevy jedného z našich najväčších a najznámejších kúpeľných miest Slovenska.

Ako vám prospeje kvalitná káva?

Pobyt v termálnych kúpeľoch si môžete vychutnať a jeho účinky znásobiť aj šálkou kvalitnej kávy. Nielen kvalitná káva pre hotely, ale aj domácnosti sa pre svoje pozitívne účinky na naše telo stáva obľúbenou súčasťou nášho života.

Káva je obľúbený nápoj známy svojou schopnosťou vyladiť vašu pozornosť a zvýšiť hladinu energie. Okrem energizujúcich účinkov je však jej konzumácia spojená aj s dlhým zoznamom potenciálnych zdravotných výhod, čo vám dáva o to väčší dôvod, prečo si ju teraz uvariť a vychutnať.

Môže súvisieť s nižším rizikom cukrovky 2. typu

Niektoré výskumy naznačujú, že pravidelná konzumácia kávy by mohla byť dlhodobo spojená so zníženým rizikom vzniku cukrovky 2. typu. V skutočnosti to potvrdzuje aj prehľad 30 štúdií, ktoré zistili, že každá šálka kávy, ktorú ľudia skonzumovali denne, bola spojená s o 6 % nižším rizikom vzniku cukrovky.

Môže podporovať zdravie mozgu

Hoci v tomto smere zverejnené štúdie priniesli zmiešané výsledky, niektoré výskumy naznačujú, že káva môže pomôcť chrániť telo pred určitými neurodegeneratívnymi poruchami, vrátane Alzheimerovej choroby a Parkinsonovej choroby.

Podľa jedného prehľadu 13 štúdií mali ľudia, ktorí pravidelne konzumovali kofeín, výrazne nižšie riziko vzniku Parkinsonovej choroby. A čo viac, konzumácia kofeínu časom spomalila aj progresiu Parkinsonovej choroby.

Môže podporovať riadenie hmotnosti

Na záver asi to najdôležitejšie. Podľa niektorých výskumov môže káva zmeniť ukladanie tuku a podporiť zdravie čriev, čo môže byť prospešné pre reguláciu hmotnosti.

Napríklad jeden prehľad 12 štúdií dospel k záveru, že vyššia spotreba kávy by mohla súvisieť so znížením telesného tuku, najmä u mužov. Ak sa teda snažíte svoju aktuálnu hmotnosť zredukovať, možno by preto nebolo zlé, okrem termálneho prameňa, vyskúšať občas aj lahodnú šálku kávy.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

aditíva do nafty, Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Každý majiteľ motorového vozidla by mal mať na pamäti, že starostlivosť o motor nie je …