štvrtok - 25. júla, 2024
, Nezaspím! Hex predstavuje nový singel

Nezaspím! Hex predstavuje nový singel

Skupina HEX vie svojich fanúšikov vždy prekvapiť. Po skladbe „Ľahký song“ predstavuje ďalší singel z pripravovaného albumu. Zvukovo zaujímavá skladba „Nezaspím“ je z HEXáckej autorskej dielne Dudák-Žúži.

„Hudobné nápady si nahrávam doma a v aute do mobilu. A potom si ich porovnávam s Fefeho textami. Tu bol prvotný nápad popevok tuduutuuuudu, k nemu som z textu „Nezaspím“ spravil slohu, z ďalšieho nápadu som pripojil medzihrua Fefe na mieste napísal text a vymyslel aj refrénový text a melódiu. Takže to je naša klasická autorská spolupráca – z pesničky A sa cez nápady B a C dostaneme k piesni D,“ opisuje zrod skladby autor hudby a spevák HEXu Peter „Ďuďo“ Dudák.

Presne takáto forma spolupráce funguje v skupine HEX už roky. A vznikli z nejhity „Vetroň“, „Maťo a Linda“. „Nikdy nebolo lepšie“ či „Keď sme sami“.

„Pesnička „Nezaspím“ vznikla  na poslednú chvíľku počas nahrávaniaalbumu. Text má možno aj sedem rokov, ale nikdy sa nám ho nepodarilo stvárniť tak, aby sme boli spokojní. Až nakoniec mi jedného dňa Ďuďo oznámil, že to urobil úplne inak. Pustil mi nápad v skúšobni a ja som vedel, že sme konečne doma. Trochu sme spolu ešte dotiahli refrén. Odrazu do seba všetko zapadlo a začalo prirodzene fungovať. Jednoducho, nekomplikovane, akoby to odjakživa malo tak byť,“ hovorí textár a gitarista Martin FefeŽúžia dopĺňa:

„Inšpiráciou mi bola posteľ ako taká. Miesto kde nikto netrávi rád noci sám, ktoré je útočiskom na tretinu života, miesto kde často život aj vzniká, intímny priestor kde sme takmer nahí…“ Ďuďovi je táto pieseň tématicky blízka, pretože často nevie zaspať. „Možno to bude pre ľudí nezvyčajný singel od HEXu, je tam veľa elektroniky, vocoder, živé bicie sa pridajú až v polovici. Ale my radi takto pokúšame našich fanúšikov, ale aj kolegov a seba, aby sme nezostali stáť na mieste a nehrali dokola jednu úspešnú formulku,“  konštatuje Peter „Ďuďo“ Dudák.

Pieseň „Nezaspím“ sa ako jediná z pripravovaného albumu remixovala v štúdiu u Erika Lososa Horáka. Novinka dostala okamžite aj obrazovú podobu. Réžiu si zobral na starosť Braňo Špacek, ktorý má na konte množstvo klipov pre rôznych interpretov od kapely Lavagance až po Lucii Bílou. .

Na klip sme oslovili viacero tvorcov, väčšinou nám ponúkali tradičné veci v štýle láska, dievča, chalan…Potom prišiel nápad od Braňa Špačeka, ktorý nám absolútne sadol. Je trošku netradičný, ale hlbší. Máme pocit, že tú pesničku posunul o ďalší level vyššie,“ vysvetľuje Tomáš „Yxo“ Dohňanský, basgitarista a manažér skupiny HEX.

Skupina HEX vznikla v roku 1989 a patrí k najúspešnejším slovenským kapelám. Od svojho vzniku hrá v zložení  Peter „Ďuďo“ Dudák, spev, gitara, klávesy, Martin „Fefe“ Žúži, gitara, Tomáš „Yxo“ Dohňanský, basová gitara a Tibor „Tybyke“Szabados, bicie.

„To, že spolu fungujeme tak dlho, je možno malý zázrak. Ale je to možno preto, že aj po tých rokoch sme stále kamaráti. A pri hádkach platí – múdrejší ustúpi. A do dôchodku je stále ďaleko…“ smeje sa bubeník Tibor „Tybyke“ Szabados.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Adam Ďurica, Adam Ďurica prichádza s novinkou DROBNOSTI a ohlasuje termíny výročných koncertov

Adam Ďurica prichádza s novinkou DROBNOSTI a ohlasuje termíny výročných koncertov

Adam Ďurica vydáva svoju novinku DROBNOSTI. Novinka je nielen predzvesťou pripravovaného nového albumu, vyhlásením výnimočných …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *