piatok - 21. júna, 2024
NOC DIVADIEL, NOC DIVADIEL 2023 v Slovenskom komornom divadle Martin

NOC DIVADIEL 2023 v Slovenskom komornom divadle Martin

Noc divadiel sa koná každoročne, vždy tretiu novembrovú sobotu, keď program v divadlách na celom Slovensku plynie až do neskorej noci. Divadlá, kultúrne centrá a umelecké školy otvoria 18. novembra dvere a zákulisia počas večerných a nočných hodín, aby demonštrovali svoju otvorenosť novým podnetom a inšpiráciám. Myšlienka spoločného podujatia vznikla na podnet francúzskych divadelných umelcov a prvýkrát sa ako pilotný program realizovala 25. októbra 2008 v Detskom divadle Dubrava v Záhrebe a v Šibenskom divadle. Možnosť prezentovať divadelný program aj inak, ako počas všedných dní, spája každý rok stovky divadiel a tisícky divákov po celej Európe. Na Slovensku ju koordinuje Divadelný ústav v Bratislave.

Do Noci divadiel sa aj tohto roku zapojilo Slovenské komorné divadlo Martin, ktoré pripravilo pre divákov bohatý program:

Už o 14:00 potešia návštevníkov obľúbené komentované prehliadky divadla pod vedením riaditeľa divadla Tibora Kubičku. Účastníci sa stanú súčasťou života v divadle, pozrú sa na miesta, na ktoré sa počas bežnej prevádzky divadla nedostanú. Budú mať možnosť vychutnať si atmosféru historickej budovy, pozrieť si herecké šatne, či sklad kostýmov, nábytku i rekvizít.

V sezóne 22/23 SKD Martin pripravilo inscenačný triptych pod názvom RE:CYKLUS, v rámci ktorého uvádza inscenácie Iokasté, Hekuba a Bačova žena. Všetky tri spája nielen pôdorys antickej tragédie a silná ústredná ženská postava, ale aj spoločný scénický koncept režiséra Lukáša Brutovského a scénografa Pavla Boráka, v rámci ktorého sa všetky tri inscenácie odohrávajú v jednom priestore, ktorý prechádza len minimálnymi zmenami. V rámci Noci divadiel uvedie SKD Martin celý inscenačný triptych RE:CYKLUS a v rámci všetkých troch inscenácií nielen tri odlišné typy dramaturgie (autorský text, súčasná hra, slovenská klasika), ale aj celý herecký súbor SKD Martin.

Noc divadiel ponúka výnimočné predstavenia, stretnutia s obľúbenými hercami a herečkami. Zapojené divadlá lákajú divákov hlavne na netradičné (divadelné) zážitky, ale aj na voľné či špeciálne vstupné. Predstavenia Iokasté, Hekuba a Bačova žena prinášame divákom za zvýhodnené vstupné 10,- €. Na ostatné časti programu je VSTUP ZDARMA.

Kompletný program Noci divadiel v SKD Martin:

14:00 SKD MARTIN Komentované prehliadky divadla

15:00 ŠTÚDIO L. Brutovský: IOKASTÉ

Po predstavení diskusia s hercami.

18:00 ŠTÚDIO M. Carr: HEKUBA

Po predstavení diskusia s hercami.

18:30 – 20:00 BREPT Koncert SONA KMET BAND

20:00 FOYER ŠTÚDIA DIVADELNÝ KVÍZ

23:00 ŠTÚDIO BAČOVA ŽENA (podľa I. Stodolu)

Po predstavení diskusia s hercami a inscenačným tímom.

00:00 BREPT live DJ

Zdroj: TS, SKD Martin

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Rozhlasové vysielanie, 100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

Rozhlasové vysielanie je na našom území prítomné už viac ako 100 rokov. Keď sa v …