štvrtok - 25. júla, 2024
, Nová sezóna bikesharingu v Žiline odštartuje s podstatnou novinkou
Foto: Mesto Žilina

Nová sezóna bikesharingu v Žiline odštartuje s podstatnou novinkou

Žilinčania a návštevníci krajského mesta budú môcť zdieľané bicykle v rámci projektu BikeKIA využívať opäť od štvrtku 1. apríla. Sezóna bikesharingu v Žiline, ktorá by mala tento rok trvať do konca novembra, so sebou prináša jednu zásadnú novinku. Doterajší hodinový výpožičný čas zadarmo sa mení na polovicu. Tento čas má užívateľ na to, aby mohol bezplatne užívať požičaný bicykel bez následného doplatku za službu. Dôvodom na zmenu časovej tarify, pre ktorú sa rozhodlo mesto spolu s partnerom projektu Nadáciou Kia Motors Slovakia, je zabezpečenie kvality, funkčnosti a udržateľnosti systému. Podkladom na aktuálne zmeny bola podrobná analýza reálnych dát využívania zdieľaných bicyklov, ktoré poskytol doterajší prevádzkovateľ služby spoločnosť ARRIVA Slovakia za rok 2019.

„Novou časovou tarifou sa eliminuje využívanie bicyklov na iný účel ako presun z jedného miesta na druhé. Práve tento faktor negatívne ovplyvňuje efektívnosť využívania systému BikeKIA ako celku a v konečnom dôsledku ochudobňuje všetkých používateľov. Výpožičky „pre zábavu“ spôsobujú nedostupnosť služby pre potenciálnych užívateľov, teda tých, ktorí sa k bicyklu nedostanú len preto, že je práve vypožičaný užívateľom, ktorý ho nevyužíva na presun. Ďalším praktickým dôvodom je množstvo poškodení bicyklov vznikajúcich práve pri nevhodnom zaobchádzaní,“ vysvetlil primátor mesta Peter Fiabáne.

Skrátenie času bezodplatnej výpožičky je spoločným rozhodnutím partnerov na základe ročnej analýzy štatistiky výpožičiek. Veríme, že tento krok prispeje k zefektívneniu systému, ktorý predstavuje bezpečnú a ekologickú alternatívu dopravy v meste,“ komentoval Dušan Dvořák, správca Nadácie Kia Motors Slovakia.

Rozhodnutiu zmeniť bezplatnú hodinovú tarifu užívania na polhodinovú prispela aj analýza dát využívania bicyklov v roku 2019, ktorú na základe dát od prevádzkovateľa služby, spoločnosti ARRIVA Slovakia, spracovali na Žilinskej univerzite v Žiline. Zo skúmaných dát napríklad vyplýva, že 87,5 % výpožičiek bicyklov v Žiline trvá menej ako 30 minút a štatistický ukazovateľ priemernej dĺžky výpožičky je na úrovni 16 minút. Podiel výpožičiek s dĺžkou 30 až 60 minút je 12,1 %. Zvyšok predstavujú výpožičky presahujúce hranicu časovej tarify 60 min. Predpokladá sa, že poškodenie bicyklov vzniká najmä pri výpožičkách, ktoré nie sú realizované za účelom efektívneho presunu, ale zábavy. Nadmerné opotrebovanie a poškodzovanie bicyklov spôsobuje zvýšené náklady na prevádzku, čo v konečnom dôsledku postihuje prevádzkovateľa a zároveň mesto, ktorému sa zvyšujú výdavky na túto službu.

„Sme radi, že obyvatelia a návštevníci Žiliny budú mať už tretiu sezónu k dispozícii plne funkčný systém zdieľaných bicyklov – vďaka partnerom projektu Nadácii KIA Motors Slovakia a Mestu Žilina. Všetky bicykle prešli kompletnou zimnou údržbou a už dnes sa tešíme na spokojných užívateľov systému. ARRIVA bude v rámci zabezpečovania prevádzky bicykle aj naďalej dezinfikovať, zároveň však žiadame užívateľov, aby sa správali zodpovedne a pri vypožičiavaní bicyklov dbali na dodržiavanie vždy aktuálnych opatrení. Vďaka efektívnemu a účelnému používania systému budú môcť zdieľané bicykle verne slúžiť obyvateľom Žiliny ešte ďalšie roky“ vysvetlila riaditeľka pre obchod a komunikáciu spoločností ARRIVA na Slovensku Petra Helecz.

Prevádzkovateľ ARRIVA Slovakia, ako aj mesto Žilina spoločne s Nadáciou Kia Motors Slovakia od zmeny časovej tarify očakávajú najmä zvýšenie efektívnosti pri využívaní služby, dostupnosť či zníženie nákladov spojených s údržbou systému.

Sankčný systém súvisiaci s nedodržaním časovej tarify sa zásadne nemení. Poplatok za prekročenie stanovenej 30 minútovej tarify bude naďalej vo výške 20 eur, pričom za každú ďalšiu jednu hodinu bude užívateľovi účtovaný rovnaký poplatok 20 eur, avšak v maximálnej dennej výške 100 euro, ako to bolo doteraz.

Druhou zásadnou novinkou je, že do siete staníc pribudla nová stanica, a to na Poštovej ulici s označením Reinoo. Uvedenú stanicu na svoje náklady vybudovala spoločnosť Reinoo Žilina, ktorá okrem novej stanice zakúpila aj tri nové bicykle v snahe prispieť k dostupnosti tejto modernej a ekologickej služby.

Žilinčania a návštevníci krajského mesta si budú môcť aj tento rok vypožičať celkom 123 bicyklov, ktoré nájdu na 21 staniciach v meste. Záujemcovia o službu sa môžu aj teraz bezplatne zaregistrovať prostredníctvom webu www.bikekia.sk alebo aplikácie BikeKIA dostupnej bezplatne pre AndroidiOS. Následne si budú môcť prostredníctvom smartfónu požičať bicykel zo stojana na 30 minút bezplatne. Súčasťou staníc sú stojany na bicykle a informačný panel s popisom systému – návodom na požičanie a vrátenie bicykla. Každý bicykel má zabudovaný GPS lokalizátor.

Projekt zdieľaných bicyklov zaregistroval vlani v Žiline vyše 147-tisíc výpožičiek. Najaktívnejší užívateľ si v minulom roku prenajal bicykel 621-krát, druhý 513-krát a tretí v poradí 439-krát. Podľa štatistiky prevádzkovateľa systému zdieľaných bicyklov, spoločnosti ARRIVA, sa najviac výpožičiek uskutočnilo v letných mesiacoch, najviac v auguste vyše 29-tisíc, v júli 28 937 a v septembri 26 369. Celkový počet registrovaných užívateľov BikeKIA dosiahol ku dňu skončenia sezóny v decembri 2020 číslo 30 299.

Zdroj: Mesto Žilina

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

uc sa v muzeu, Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Na nové vedomosti nemusíte čakať, kým sa začne škola. Letné prázdniny a začiatok školského roka môžete …