O kultúrne inštitúcie Žilinskej župy je každoročne veľký záujem. Najväčším lákadlom sú hrady, ale aj skanzeny či lesné železničky. Kultúrne inštitúcii v pôsobnosti Žilinskej župy navštívilo vlani viac ako 1,5 milióna ľudí, z toho bolo 708-tisíc platiacich návštevníkov, ďalších zruba 32-tisíc je registrovaných používateľov knižníc. V porovnaní s rokom 2018 navštívilo župné zariadenia o 22-tisíc návštevníkov viac.
Najnavštevovanejší je Oravský hrad
Lídrom v návštevnosti je už tradične Oravský hrad. Jeho komnaty lákajú nielen domácich turistov, ale aj návštevníkov z Poľska, Česka, Maďarska, raritou nie sú ani turisti z Fínska, Dánska, Španielska, Francúzska, Japonska, Izraelu či Kanady.Riaditeľka Oravského múzea P. O. Hviezdoslava, pod ktoré spadá obľúbený Oravský hrad, Mária Jagnešáková hovorí, že pre múzeum bola celá posledná dekáda mimoriadne úspešná. ,,Oproti roku 2010 sme zaznamenali výrazný nárast návštevníkov nielen za hrad, ale za celé múzeum, pričom najvýraznejšie sa to prejavilo v Oravskej lesnej železnici – až o neuveriteľných 212 %.“ Okrem expozícií múzeum pripravuje pre turistov aj sprievodné podujatia – len v minulom roku zorganizovalo 38 programových aktivít, 168 kultúrno-vzdelávacích a výchovných aktivít, 11 výstav vo vlastných priestoroch a dve výstavy v zahraničí.
Prvú sezónu má za sebou aj turistický vláčik Oravský expres z dielne Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Žilinský turistický kraj. Vláčik premával každú sobotu počas letných prázdnin zo Žiliny do Oravského Podzámku a pre veľký záujem musel svoje kapacity zdvojnásobiť. Na svojej trase ponúkal 11 zastávok, no najviac cestujúcich mierilo práve pod Oravský hrad, čo sa odrazilo aj v štatistikách jeho návštevnosti. V porovnaní s prázdninovými sobotami v roku 2018 hrad navštívilo o 19,4 % turistov viac.
Turisti vyhľadávajú a spoznávajú aj históriu
Turisti okrem hradov vyhľadávajú aj prírodné expozície s cieľom spoznať históriu regiónu a poohliadnuť sa za minulosťou. Veľký úspech majú každoročne aj Skanzen Vychylovka či Historická lesná úvraťová železnica spájajúca z oboch strán Kysuce i Oravu. Najnavštevovanejšou expozíciou Liptovského múzea bolo Múzeum liptovskej dediny v Pribyline.
Skokanom roka je expozícia Roľnícky dom s dvorom vo Vlkolínci, ktorá je rovnako ako skanzen v Pribyline v správe Liptovského múzea v Ružomberku. V porovnaní s rokom 2018 navštívilo Roľnícky dom o takmer 11-tisíc návštevníkov viac. Múzeum tento úspech pripisuje rastúcemu záujmu o ľudové slávnosti, ktoré pripravuje v spolupráci s ďalšími partnermi. ,,Najmä počas sezóny stúpa záujem o túto lokalitu UNESCO. Rozmach bol podmienený aj rastúcim podielom návštevníkov na stále populárnejších podujatiach. Takým je napríklad folklórny Festival pod Sidorovom či Poďakovanie za úrodu,“ povedal Karol Dzuriak z Liptovského múzea.
Žilinská župa myslí aj na najmenších
Pre návštevníkov s deťmi zaviedla Žilinská župa vo svojich inštitúciách aj niekoľko atraktívnych noviniek. V spolupráci so študentmi Strednej odbornej školy drevárskej a stavebnej v Krásne nad Kysucou vytvorila detské kútiky v priestoroch múzeí, galérií, či divadiel, ktoré sú vybavené prebaľovacími pultami a drobným detským nábytkom. Vo všetkých župných knižniciach zaviedla zvýhodnenú rodinnú registráciu a zjednotila systém rodinných zliav vo všetkých múzeách. Pripravila si tiež praktickú a prehľadnú publikáciu ZA kultúrou v Žilinskom kraji, ktorú vydala v náklade päť tisíc kusov. ,,Sme zriaďovateľom 22 kultúrnych inštitúcií. Každá z nich je výnimočná svojim príbehom, lokalitou ako aj portfóliom činností, ktorým sa venuje. Našim cieľom je predstaviť potenciálnym partnerom, organizáciám , či školám možno pre nich nepoznané expozície a inšpirovať ich k návšteve a spolupráci na rôznych projektoch našich kultúrnych inštitúcii. Brožúra vie osloviť aj individuálnych záujemcov o kultúru Žilinského samosprávneho kraja,“ uzavrel riaditeľ odboru kultúry ŽSK Martin Hromada. Brožúra je pre návštevníkov k dispozícii v župných kultúrnych organizáciách a bude distribuovaná aj do škôl v kraji či informačných centier.
Žilinská župa má v správe 5 kultúrnych stredísk, 5 knižníc, 5 galérií, 4 múzeá, 2 divadlá a 1 hvezdáreň. Na tento rok vyčlenila zo svojho rozpočtu 750-tisíc eur na rekonštrukcie. Renováciou prejde Bábkové divadlo, Krajská knižnica v Žiline, či budova Makovického domu. Naplánovaná je realizácia oprava strechy Vlastivedného múzea v Krásne nad Kysucou.
Zdroj: ŽSK