sobota - 18. mája, 2024
, Obec Sklené sa za svoju základnú školu rozhodla doplatiť sama. Zaplatí však tisíce eur

Obec Sklené sa za svoju základnú školu rozhodla doplatiť sama. Zaplatí však tisíce eur

Sklené, 8. augusta – Keďže sa základná škola v obci Sklené nachádza na zozname škôl, ktoré už rezort školstva nechce ďalej dotovať, obec sa jej prevádzkyschopnosť pre nadchádzajúci školský rok 2013/2014 rozhodla dofinancovať sama.

„Tento rok sa škola ešte udrží, lebo obec doplatí peniaze, ktoré jej chýbajú. Budúci rok uvidíme podľa toho, ako dostaneme financie. Blížia sa voľby a záleží už potom na novom starostovi, ako sa postaví k tejto situácii,“ vyjadril sa pre tlačovú agentúru TASR starosta obce Sklené Ján Gutten.

V nasledujúcom školskom roku bude obec základnú školu financovať sumou 5000 až 7000 eur. V roku 2013/2014 chce taktiež otvoriť dve triedy, učiť by sa mali prvý s tretím a druhý so štvrtým ročníkom. Starosta taktiež prezradil, že dostali niekoľko možností ako riešiť situáciu v oblasti svojho školstva. „Keďže máme len 20 detí na školský rok 2013/2014, tak podľa návrhu od ministerstva školstva by sme mali vytvoriť len jednu triedu s jedným učiteľom, zrušiť školu alebo každý rok by obec musela dofinancovať základnú školu vlastnými prostriedkami,“ objasnil starosta. Dodal, že počet žiakov na jednu triedu je stanovený na 12 až 24 detí.

Taktiež podľa neho rušenie základných škôl v menších obciach narobí nemalé problémy hlavne rodičom, ktorí v regióne, kde je takmer nemožné získať zamestnanie, nebudú mať ani na cestovné pre svoje deti. „Ďalej ide o deti od 6 do 10 rokov, ktoré budú viac ako deväť hodín preč z miesta bydliska,“ pokračoval.

Najbližšia škola sa nachádza v obci Horná Štubňa, ktorá je vzdialená približne 10 kilometrov od Skleného, alebo v meste Turčianske Teplice – 15 kilometrov od obce. Starosta tiež dodáva, že zlučovanie žiakov štyroch ročníkov do jednej triedy s jedným učiteľom by malo zlý vplyv na kvalitu výučby a vzdelávanie detí.

Okrem základnej školy obec sama financuje i materskú školu, ktorú navštevuje 15 detí.

Autor: Miloš Hrabovský

Foto: web

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *