piatok - 24. mája, 2024
, Z horúčav v stredu na Slovensku skolabovalo 135 ľudí. Najviac výjazdov zaznamenali aj v Žilinskom kraji

Z horúčav v stredu na Slovensku skolabovalo 135 ľudí. Najviac výjazdov zaznamenali aj v Žilinskom kraji

Podľa tlačovej agentúry TASR sa vysoké teploty v priebehu stredy, 7. augusta, podpísali pod kolapsy 135 ľudí na celom území Slovenskej republiky. Najčastejšie pritom zdravotníci pomáhali ľuďom v Bratislavskom, ale aj v Žilinskom kraji, kde mali po 25 výjazdov. Naopak, najmenej takýchto prípadov bolo zaznamenaných v Banskobystrickom kraji, kde ich bolo konkrétne deväť. TASR o tom informoval Boris Chmel z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR.

Kolapsy v stredu postihli v 78 prípadoch ženy, 52 kolapsov sa týkalo mužov a horúčavy nezvládlo aj päť detí. Do nemocnice po prvotnom ošetrení záchranári previezli spolu 87 ľudí. Vzhľadom na to, že sa počet podobných prípadov neustále zvyšuje, odborníci občanov upozorňujú, aby v čase letných horúčav nezabúdali na pravidelný pitný režim. Tekutiny by sa mali dopĺňať počas celého dňa, pretože smäd je v tomto období pre človeka samotným varovaním. „Smäd nie je dobrým príznakom, pretože to znamená, že už ste dehydrovaný,“ zdôraznil gastroenterológ Miloš Bubán.

Podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) by mal dospelý človek počas dňa vypiť najmenej tri litre nápojov. „Nevhodné sú však nápoje s obsahom cukru, kofeínu, chinínu či alkoholu. Do pitného režimu sa teda nezapočítavajú tekutiny prijaté vo forme malinoviek, piva, alkoholu, kávy. Ideálna je obyčajná voda,“ radí ÚVZ.

Vhodnejšie sú vlažné nápoje. Najmä u detí treba dbať na to, aby pili pred, počas i po akejkoľvek fyzickej námahe. Okrem dostatku tekutín treba uprednostniť ľahšiu stravu, nosiť vzdušný odev a chrániť sa pred priamym slnečným žiarením v poludňajších hodinách.

Autor: Miloš Hrabovský

Foto: web

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

Žilinská radnica sa chystá vynoviť Mariánske námestie v historickom centre. Mesto tiež plánuje zrekonštruovať Kamennú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *