sobota - 20. augusta, 2022
, Oblastná organizácia cestovného ruchu Rajecká dolina začala s aktivitami na podporu a záchranu Čičmian
Foto: OOCR Rajecká dolina

Oblastná organizácia cestovného ruchu Rajecká dolina začala s aktivitami na podporu a záchranu Čičmian

Oblastná organizácia cestovného ruchu Rajecká dolina spolu s obcou Čičmany začali vzhľadom na nelichotivú situáciu, v ktorej sa obec dlhodobo nachádza, s aktivitami na podporu a záchranu Čičmian.

Dňa 04.02.2022 bola spustená dobrovoľná zbierka prostredníctvom transparentného bankového účtu na pomoc obci Čičmany, pričom výťažok zbierky bude použitý na pokrytie prevádzkových nákladov obce, realizáciu kultúrnych a športových podujatí a vytvorenie podmienok na zachovanie kultúrneho dedičstva obce. Vyhlásenie zbierky je len prvým krokom v riešení tejto problematiky, nasledovať budú ďalšie aktivity.

Obec v roku 2022 oslávi 750. výročie prvej písomnej zmienky a dnes v obci žije z pôvodných približne 1500 obyvateľov len 123. Obec je svetoznáma unikátnou architektúrou maľovanými zrubovými drevenicami a ornamentmi, ktoré reprezentujú Slovensko. Pre ich záchranu bola jej dolná časť v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Je v nej 115 objektov, z toho 36 národných kultúrnych pamiatok. Asi málokoho z nás by niekedy vôbec napadlo, že Čičmany majú existenčné problémy. Vzhľadom na ich popularitu a požívanie špecifických ľudových ornamentov mnohými organizáciami, štátnymi inštitúciami, či súkromnými firmami si väčšina ľudí prirodzene myslí, že obec nie že nemá problémy, ba naopak že má dostatok financií a podpory. Bohužiaľ realita príbehu Čičmany je veľmi komplikovaná a vyžaduje si našu pozornosť a pomoc.

Zdroj: OOCR Rajecká dolina

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

HK Martin, Martinskí Rytieri odštartovali prípravu úspešne. Porazili Žilinu

Martinskí Rytieri odštartovali prípravu úspešne. Porazili Žilinu

Hokejová príprava Martina pred novou sezónou Tipos SHL ligy začala 11.8.2022, úvodným derby zápasom so …