nedeľa - 24. septembra, 2023
, Oblastná organizácia cestovného ruchu Rajecká dolina začala s aktivitami na podporu a záchranu Čičmian
Foto: OOCR Rajecká dolina

Oblastná organizácia cestovného ruchu Rajecká dolina začala s aktivitami na podporu a záchranu Čičmian

Oblastná organizácia cestovného ruchu Rajecká dolina spolu s obcou Čičmany začali vzhľadom na nelichotivú situáciu, v ktorej sa obec dlhodobo nachádza, s aktivitami na podporu a záchranu Čičmian.

Dňa 04.02.2022 bola spustená dobrovoľná zbierka prostredníctvom transparentného bankového účtu na pomoc obci Čičmany, pričom výťažok zbierky bude použitý na pokrytie prevádzkových nákladov obce, realizáciu kultúrnych a športových podujatí a vytvorenie podmienok na zachovanie kultúrneho dedičstva obce. Vyhlásenie zbierky je len prvým krokom v riešení tejto problematiky, nasledovať budú ďalšie aktivity.

Obec v roku 2022 oslávi 750. výročie prvej písomnej zmienky a dnes v obci žije z pôvodných približne 1500 obyvateľov len 123. Obec je svetoznáma unikátnou architektúrou maľovanými zrubovými drevenicami a ornamentmi, ktoré reprezentujú Slovensko. Pre ich záchranu bola jej dolná časť v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Je v nej 115 objektov, z toho 36 národných kultúrnych pamiatok. Asi málokoho z nás by niekedy vôbec napadlo, že Čičmany majú existenčné problémy. Vzhľadom na ich popularitu a požívanie špecifických ľudových ornamentov mnohými organizáciami, štátnymi inštitúciami, či súkromnými firmami si väčšina ľudí prirodzene myslí, že obec nie že nemá problémy, ba naopak že má dostatok financií a podpory. Bohužiaľ realita príbehu Čičmany je veľmi komplikovaná a vyžaduje si našu pozornosť a pomoc.

Zdroj: OOCR Rajecká dolina

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Tolstoys, Barmuseum: Tolstoys 1. krát v Martine!

Barmuseum: Tolstoys 1. krát v Martine!

Berlínsko-slovenská groovy mágia prvý krát v Martine na FESTHUDOBNE, 8. septembra o 20:00  V …