nedeľa - 14. júla, 2024
, Obyvatelia Ivachnovej spisujú petíciu. Hluk a prach z rušnej cesty sú neúmerné
Ilustračné foto

Obyvatelia Ivachnovej spisujú petíciu. Hluk a prach z rušnej cesty sú neúmerné

Nadmerný hluk a prašnosť z čoraz intenzívnejšej dopravy na štátnej ceste v blízkosti obce Ivachnová v Ružomberskom okrese, ktorá v súčasnosti slúži ako plynulý zjazd z diaľnice D1 i vjazd na ňu, sa pre tunajších obyvateľov stáva neúmerným.

Rozhodli sa preto iniciovať petíciu a apelovať tak na Národnú diaľničnú spoločnosť (NDS), aby okolo obce urýchlene vybudovala protihlukovú stenu. Tá mala byť dokončená ešte vlani spolu s úsekom diaľnice D1 Ivachnová – Hubová. „NDS nám na naše otázky okolo harmonogramu prác odpísala, že protihlukové steny začnú realizovať na prelome rokov 2019 a 2020. Avšak podľa najnovších zistení sa nazdávame, že ich chcú robiť až po ukončení výstavby diaľnice. Je verejne známe, že ten rok je prisľúbený na 2022. To sú ďalšie štyri roky hluku, prachu, hustej dopravy a zmätku v obci. Preto sme sa to rozhodli riešiť takýmto spôsobom,“ uviedol jeden z iniciátorov petície Tomáš Kubačka.

Hovorkyňa NDS Michaela Michalová upozornila, že stenu je možné realizovať až po vybudovaní telesa diaľnice a odpočívadla Ivachnová. Bez vybudovania násypov nie je možné ju realizovať skôr. Objednávateľ spolu so zhotoviteľom však podľa nej preverujú možnosti vybudovania dočasnej protihlukovej steny. Obec má v súčasnosti okolo 650 obyvateľov, iniciátori petície začínajú zbierať podpisy už aj osobne. Cieľ v počte podpísaných hárkov podľa Kubačku nemajú, budú radi, keď ich bude čo najviac. „Hluk je počuť až aj za hranice Ivachnovej do Liptovskej Teplej. Počas celých letných prázdnin sú od Ivachnovej kolóny, stoja tam autá, sú to celé víkendy od piatka do nedele,“ povedal Kubačka s tým, že protihluková stena by im uľahčila život.

Úsek diaľnice D1 Hubová – Ivachnová mal byť tento úsek dokončený v júni 2017, aktuálne NDS odhaduje jeho ukončenie v roku 2022.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …