piatok - 23. februára, 2024
, Odkazy- venované spomienkam na letné návštevy T.G. Masaryka v Turčianskom Svätom Martine

Odkazy- venované spomienkam na letné návštevy T.G. Masaryka v Turčianskom Svätom Martine

Tomáš Garrigue Masaryk, politik, filozof a štátnik je osobnosťou celosvetového významu, ktorá sa podieľala na spoluzakladaní 1. Československej republiky.

K Turčianskemu Svätému Martinu mali Masarykovci blízky vzťah a sídlom na Bystričke sa rodina rozhodla vytvoriť si neformálny domov a tráviť letá. Koncertný večer v rámci projektu Odkazy, ktorý sa bude konať 26. augusta 2019 o 17.30 hod v záhrade Slovenského národného múzea v Martine, bude venovaný letným návštevám T.G. Masaryka v Turci. „Vzťah členov rodiny Masarykovcov k Turcu je pre nás záväzkom pripomínať a vážiť si tých, ktorí nielen slovami, ale aj vykonanými skutkami prispeli k rozvoju nášho národa, kraja i mesta. Čas ich skutky prehodnotil a potvrdil ich právo na našu vďaku, ktorej výrazom je aj pripravovaný koncert v muzeálnej záhrade,“ uvádza etnografka Hana Zelinová pracujúca v Múzeu kultúry Čechov na Slovensku.

Počas koncertu sa predstaví martinským poslucháčom už známe klavírne trio Quasi trio – Marie Hasoňová (husle), Judita Škodová (violončelo), Kateřina Ochmanová (klavír) a ako hosť vystúpi Vladimír Šlepec (tenor).Poslucháči si budú môcť vypočuť diela W.A. Mozarta, B. Martinů, D. Šostakoviča a i. Koncert je spojený s výstavou fotografií martinského grafika a fotografa Zdena  Zimana.

V prípade nepriaznivého počasia sa koncert a výstava uskutočnia v koncertnej sále Barmusea v budove Slovenského národného múzea v Martine.

Hlavným organizátorom projektu je Združenie turčianskych muzikantov a finančne ho podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín. Spoluorganizátorom projektu je Štúdio Pivnica spolu so Slovenským národným múzeom v Martine – Múzeom kultúry Čechov na Slovensku.

Zdroj: Vladimír Šlepec, autor a dramaturg projektu

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …